Sol ventrikül hipertrofisi bulunan hipertansif hastalarda noktürnal kan basıncının noninvaziv santral aortik basınç, nabız dalga velositesi ve kalp hızı değişkenliğiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of association of nocturnal blood pressure with non-invasive central aortic pressure, pulse wave velocity and heart rate variability in hypertensive patients with left ventricular hypertrophy
  1. Tez No: 435653
  2. Yazar: AYŞE HÜSEYİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN BİRDANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sol ventrikül hipertrofisi bulunan hipertansif hastalarda noktürnal kan basıncının noninvaziv santral aortik basınç, nabız dalga velositesi ve kalp hızı değişkenliğiyle ilişkisinin değerlendirilmesi. Bu çalışmanın amacı; hipertansiyonun hedef organ hasarlarından biri olan sol ventrikül hipertrofisinin geliştiği hipertansif hastalarda, prognostik değeri bilinen nokturnal kan basıncının, son yıllarda prognostik değerler olarak önem kazanan santral kan basıncı, nabız dalga hızı ve kalp hızı değişkenliği arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya, polikliniğimize başvuran 375 hastadan ekokardiyografik incelemede sol ventrikül hipertrofisi saptanan 111 hasta dahil edildi. Hastaların tamamına ambulatuar kan basıncı ölçüm cihazı ile 24 saatlik kan basıncı takibi yapıldı ve bu hastalar gece kan basınçlarında yeterli düşüş olup olmadığına göre dipper ve non-dipper olarak iki gruba ayrıldı. Ofis ölçümleri aneroid sfigmomanometre ile ölçüldükten sonra noninvaziv santral kan basıncı ölçüm cihazı ile santral kan basınçları hesaplandı. Aynı cihazla nabız dalga hızı, kalp hızı ve kalp hızı değişkenlik indeksi hesaplandı. Dipper ve non-dipper gruplarında, kayıt edilen bireysel özellikler, ofis kan basıncı ölçümleri, ambulatuar kan basıncı ölçümleri, laboratuvar verileri, santral kan basıncı ölçümleri ve bu yolla ölçülen aortik augmentasyon indeksi, augmentasyon basıncı, nabız dalga hızı ve kalp hızı değişkenliği karşılaştırıldı. Non-dipper grupta, gece sistolik ve diyastolik kan basıncının, diyabetes mellitusun, vücut ağırlığının ve antihipertansif ilaç sayısının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı gözlendi. Bu çalışmanın sonuçları, nokturnal hipertansiyonun, hedef organ hasarı gelişiminde rol oynadığını, morbidite ile ilişkili olduğunu ve kalp hızı değişkenliği ile ters ilişkili olduğunu gösterdi. Santral kan basıncı ile nabız dalga hızının nokturnal kan basıncından bağımsız olarak prognozu etkilediğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Evaluation of association of nocturnal blood pressure with non-invasive central aortic pressure, pulse wave velocity and heart rate variability in hypertensive patients with left ventricular hypertrophy. The aim of this study is to evaluate the association between nocturnal blood pressure whose prognostic value is known and central blood pressure that has gotten importance in terms of prognostic values recently, pulse wave velocity and heart rate variability in hypertensive patients with left ventricular hypertrophy which is one of the target organ damages of hypertension. 111 patients with left ventricular hypertrophy detected by echocardiographic examination of 375 patients who had come to our outpatient clinic, were included to the study. 24-hour blood pressure monitoring was performed with ambulatory blood pressure measurement device for all patients and they were devided into two groups as dipper and non-dipper according to whether there was a sufficient decrease in nocturnal blood pressure or not. After office measurements were detected by aneroid sphygmomanometer; pulse pressure, central blood pressures were measured by non-invasive central blood pressure measurement device. Pulse wave velocity, heart rate and heart rate variability index were measured by the same device. In dipper and non-dipper groups; recorded individual characteristics, office blood pressure measurements, ambulatory blood pressure measurements, laboratory data, central blood pressure measurements and aortic augmentation index measured in this way, augmentation pressure, pulse wave velocity and heart rate variability were compared. It was observed that nocturnal systolic and diastolic blood pressure, diabetes mellitus, body weight and the number of anti-hypertensive drugs had statistically and significantly increased. The results of this study showed that nocturnal hypertension had taken part in development of target organ damage, was associated with morbidity and inversely related to heart rate variability. It made us think that central blood pressure and pulse wave velocity had independently effected the prognosis from nocturnal blood pressure.