İzole esansiyel hipertansiyonu olan hastalarda nötrofil lenfosit oranı ile diyastolik disfonksiyon arasındaki ilişki
The relationship between neutrophil/lymphocyte ratioand diastolic dysfunction with isolated essentionhypertension
- Tez No: 822893
- Danışmanlar: UZMAN BAHADIR ŞARLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Esansiyel hipertansiyon, kardiyovasküler komplikasyonları ile yüksek morbidite ve mortaliteye sahip bir hastalıktır. Hipertansiyona sıklıkla eĢlik eden diyastolik disfonksiyon, ejeksiyon fraksiyonunun korunduğu kalp yetmezliğine ve sistolik fonksiyonlarında bozulduğu konjestif kalp yetmezliğine ilerleyebilir. Son zamanlarda yapılan çalıĢmalarda kronik inflamasyonla hipertansiyon ve kardiyovasküler komplikasyonlarının geliĢimi arasında güçlü bir iliĢki olduğu gösterilmiĢtir. Bu çalıĢmada diyastolik disfonksiyonu bulunan ve bulunmayan hipertansif hastalarda nötrofil/lenfosit oranını ve nötrofil/lenfosit oranının diyastolik disfonksiyon geliĢimi ile iliĢkisini araĢtırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: ÇalıĢmaya kardiyoloji polikliniğimize hipertansiyon tedavisi için baĢvuran ve diyastolik disfonksiyonu bulunan 50 hasta ile diyastolik disfonksiyonu bulunmayan 50 hasta dahil edildi. Tüm hastalarda sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları ayrıntılı Ģekilde değerledirildi. Hastalardan alınan kan örneklerinde Nötrofil/lenfosit oranına bakıldı. Bulgular: Her iki grupta demografik özellikler açısından farlılık yoktu. Hipertansiyon evresi ve kullanılan antihipertansif ilaç kullanımı iki grupta benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Primary hypertension with cardiovascular complications is a disease with high morbidity and mortality. Diastolic dysfunction, frequently accompanying to hypertension, can progress to heart failure with preserved ejection fraction and congestive cardiac failure with systolic dysfunction. In recent studies, it was shown that chronic inflammation is strongly correlated with hypertension and cardiovascular complications. In the present study, we aimed to investigate neutrophil/lymphocyte (N/L) ratio and its relationship with development of diastolic dysfunction in hypertensive patients with or without diastolic dysfunction. Patients and methods: The study included 50 patients with diastolic function and another 50 patients without diastolic dysfunction who presented to cardiology outpatient clinic for treatment of hypertension. In all patients, ventricular systolic and diastolic functions were comprehensively evaluated. N/L ratio was studied in blood samples drawn. Findings: There was no significant difference between groups regarding demographic characteristics. Stage of hypertension and antihypertensive medications used were similar in both groups. It was found that white blood cell count and N/L ratio were significantly higher in the group with diastolic dysfunction (6.1±2.7 vs.