İleri evre pelvik organ prolapsusunda obliteratif ve rekonstrüktif cerrahi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of oblitrating and reconstructive surgical techniques in patients with high grade pelvic organ prolapse
  1. Tez No: 435654
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHİN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TARIK YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Pelvik organ prolapsusu (POP) multifaktöriyel olarak gelişen alt üriner, rektoanal ve genital sistemlerin ürogenital hiatustan dışarı herniasyonudur. Prolabe olan organ ve sistemlerin herniasyon derecesine göre değişen disfonksiyonlar gelişmekte üriner rektal inkontinans, kronik pelvik ağrı ve cinsel işlev bozuklukları oluşmaktadır. Gebelik ve doğum, geçirilmiş pelvik cerrahi, yaş en belirgin risk faktörleridir. Hastanın yaşı, cinsel hayatı, hastanın beklentileri tercih edilen cerrahi yöntem seçimini etkilemektedir. Çalışmaya 2005 ile 2015 tarihleri arasında ESOGÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ileri evre prolapsusu nedeniyle opere edilen 156 hasta dahil edildi. Bunlardan 35'ine modifiye LeForte operasyonu, 40'ına abdominal sakrokolpopeksi, 41'ine ön onarım, 30'una arka onarım ve 10'una vajinal sakrospinöz kolpopeksi uygulandı. Hastaların yaş, vücut kitle indeksi, doğum sayıları, operasyon süresi ve kanama miktarı, komplikasyon insidansları ve 3 hafta sonra yapılan muayene bulguları kaydedildi. Uzun dönem takiplerinde, hastalar en az 1 yıl sonra pelvik muayene ve yaşam kalite anketleri ile değerlendirildi. Ayrıca, modifiye LeForte operasyonu geçiren olgulara ayrıca operasyon nedeniyle pişman olup olmadıkları ve yakınlarına bu operasyonu önerip önermeyecekleri soruldu. Çalışmamız modifiye LeForte operasyonunun objektif ve sübjektif olarak başarılı olduğunu, yaşam kalitesini iyi yönde etkilediğini göstermiştir. Modifiye LeForte operasyonu yüksek anatomik başarı oranları, artmış hasta memnuniyeti sunmasıyla birlikte, komplikasyon oranının düşük olması sebebiyle POP'un cerrahi tedavisinde değerli bir alternatiftir.
Özet (Çeviri)
Pelvic organ prolapse (POP) is the herniation of lower urinary tract, rectoanal and genital organs throughout of urogenital hiatus due to multifactorial etiology. Urinary and rectal incontinance, chronic pelvic pain and sexual dysfunction may develop depending on the severity of POP. Pregnancy and delivery, prior pelvic surgery and age are the most remarkable risk factors. Patient age, sexual life and patient expectancies influence the selection of the surgical technique. A total of 156 women who underwent surgery due to high grade prolapse in Department of Gynecology and Obstetrics, ESOGU Medical Faculty between 2005 and 2015, were included in the present study. Of these patients, 35 had modified LeForte operation, 40 had abdominal sacrocolpopexy, 41 had anterior colporrhaphy, 30 had posterior colporrhaphy while 10 had vaginal sacrospinous colpopexy. Age, body mass index and number of births of the patients, duration of operations and quantities of blood loss, complications and findings of examinations 3 weeks after the surgery were recorded. In their long-term follow-up, patients were evaluated with pelvic examination and a quality of life questionnaire at least one year after the surgery. Besides, the patients who underwent modified LeForte operation were asked whether they had any regrets about having the procedure and whether they recommend the procedure to their relatives. Our study showed that modified LeForte operation was objectively and subjectively successful and improved quality of life. Because it offers high rates of success in anatomic repair with low rates of complication, modified LeForte operation is a valuable alternative in the treatment of POP.