Hemiplejik çocukta etkilenmemiş taraf el becerisinin sağlıklı çocukla hız yönünden karşılaştırılması
In chıld with hemiplegic cerebral palsy comparasion of uneffected side manuel dexterity with healthy child in terms of speed
  1. Tez No: 435664
  2. Yazar: SELMA IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı hemiplejik serebral palsili (HSP) çocuklarda etkilenmemiş üst ekstremite ile sağlıklı çocuklarda dominant üst ekstremitenin el beceri hızı yönünden karşılaştırılmasıdır. Çalışmamız 2014-2016 yılları arasında İstanbul'da yaşayan, özel eğitim merkezlerine, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine, dal merkezlerine ve hastanelere devam eden 6-18 yaş aralığındaki 45 HSP'li ve 45 sağlıklı çocuk ile yapılmıştır. Çocukların hız becerileri her iki grupta da Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) kullanılarak değerlendirilmiştir. Gruplar Jebsen Taylor El Fonksiyon Testinin alt testleri açısından karşılaştırıldığında HSP grubunda aktiviteyi tamamlamak için geçen süre kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde uzundu (p=0,001). Hasta grubunda el fonksiyonlarının cinsiyet değişkenine göre ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p>0,05). Hasta grubunda el fonksiyonlarının yaşa göre karşılaştırılmasında altı küçük objeyi masadan alıp bardağa koyma alt testi dışındaki tüm alt testlerde grup ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulundu (p0,05). Kontrol grubunda el fonksiyonlarının cinsiyet değişkenine göre ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine comparision of uneffected upper extremity in children with Hemiplegic Cerebral Palsy with dominant upper extremity in healty childhood with respect to manuel dexterity speed. Our study has been carried out between the years 2014-2016 with 45 healthy child and 45 child with HSP who have been living in Istanbul and attending to special education centers, center branches, physical treatment and rehabilation centers and hospitals. The speed of dexterity of children both in referred two groups is evaluated by using Jebsen Taylor Hand Function Test (JTHFT). When the groups are compared with eachother, from the stand point of subtests of Jebsen Taylor Hand Fuction test, in HSP group the time passed to complete the activity was on meaningful level longer comparison to the control group (p=0,001). In the patient group the difference between avarages of hand functions with respect to gender variance could not be found meaningful statistically (p>0,05). In the patient group, in the comparrison of hand functions with respect to age, except the subtest in which six small objects are being taken from the table and put into glass, in all subtests the difference between the group avarages was found statictically meaningful (p0,05).