Omuz ağrılı hastalarda yüksek yoğunluklu lazerin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficiency of high-intensity laser in patients with painful shoulder
  1. Tez No: 435663
  2. Yazar: ELİF KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı; omuz ağrılı hastalarda klasik fizyoterapiye ek olarak yüksek yoğunluklu lazer tedavisinin etkinliğini araştırmaktır. Şişli Kolan International Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesinde Ocak-Mayıs 2016 tarihleri arasında yürütülen çalışmaya fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından subakromiyal sıkışma sendromu (SSS), rototar manşon sendromu ve ya tendinit tanısı konmuş, yaşları 31-64 yıl arası değişen 33 hasta alındı. Hastalar randomize olarak kontrol (n=17) ve deney (n=16) grubuna ayrıldı. Tüm hastalar haftada 5 gün, 4 hafta süreyle klasik fizik tedavi programına alındı. Ek olarak deney grubuna yüksek yoğunlu lazer uygulaması yapıldı. Ağrı şiddeti VAS, aktif eklem hareket açıklığı ölçümleri gonyometre ile, omuzun fonksiyonelliği ve özürlülük ölçümlerine CMS ve OÖS ile değerlendirildi .
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the high-intensity laser therapy efficiency in addition to traditional physiotherapy. 33 patients in the ages varying from 31 to 64 who are diagnosed with subacromial impingement syndrome (SIS), rotator cuff syndrome or tendinitis by physical medicine and rehabilitation specialist were included into the study carried out between January-May 2016 in Sisli Kolan International Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Unit. Patients were randomly divided into control group (n=17) and experimental group (n=16). All patients were taken into traditional physical therapy program for 5 days in a week, during 4 week period. Additionally, high-intensity laser was applied to the experimental group. Pain intensity was evaluated with VAS, the active joint range of motion measurements (ROM) were evaluated with a goniometer, shoulder functionality, and disability measurements were evaluated with CMS and SDQ.