Fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinde ev egzersiz programı önerilen ve önerilmeyen grupların fiziksel aktivite ile depresyon düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of physical activity and depression levels in physical therapy students with and without recommended home-based exercises
  1. Tez No: 435665
  2. Yazar: ELİF İREM GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI, YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; ev egzersiz programı ile fiziksel aktivite ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Günümüz koşullarında özellikle genç yetişkinlerde fiziksel olarak inaktif olmanın ruh durumunu da etkileyebileceği görüşü bu çalışmanın planlanmasına teşvik etti. Çalışma, T.C. Haliç Üniversitesinde öğrenim görmekte olan yaş ortalaması 21,35±1,49 olan 120 gönüllü Fizyoterapi ve Rehabilitasyon öğrencisi ile yapılmıştır. Çalışmada, fiziksel aktiviteyi değerlendirmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (International Physical Activity Questionnaire, IPAQ), depresyon düzeyini belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Uygulanacak anket ve ölçekler yüz yüze yapılmıştır. Ev egzersiz programı olarak alt ve üst ekstremite germe, postür, spinal stabilizasyon, solunum ve gevşeme egzersizleri verilmiştir. Egzersizlerin 6 hafta boyunca, haftada 3 gün yapılması istendi. Elde edilen veriler SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences- Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi) paket programı ile analiz edilmiştir. Egzersiz verilen ve verilmeyen gruplar Independent Samples Test ile karşılaştırılmıştır. Grupları kendi aralarında karşılaştırmak için Paired Samples Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze relation between the home-based exercise program and physical activity and depression levels. In today's conditions, especially the idea of effects of physical inactivity on mental state/ mood encoraged this study.The study has been made/run with 120 volunteer students who are studying at Haliç University with the avarage age of 21,35 ± 1,49.In this study, International Physical Activity Questionnaire, IPAQ has been used for evaluation of physical activity and Beck Depression İnventory has been used for determination of depression level.Questionnaire and inventory has been applied face to face. Home-based exercises include upper and lower exremity streching, posture exercises, spinal stabilization, breathing and relaxing exercises. It is asked to exercise for 3 times per week during 6 weeks.The measured outcomes are analyzed with Statistical Package for Social Sciences (SPSS 22.0).The groups with and without recommended home-based exercises compared with Independent Samples Test. Paired Samples Test was used to compare the groups among themselves.