Servikal myofasial ağrı sendromu ve kronik bel ağrısının yaşam kalitesi ve depresyon düzeyi üzerine etkisi
Effects of cervikal myofacial pain syndrome and chronic back pain on quality of life and depression levels
  1. Tez No: 435666
  2. Yazar: IŞILAY KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, servikal myofasial ağrı sendromu ve kronik bel ağrılı bireylerde depresyon düzeyi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesidir. Tekirdağ Özel Yaşam Hastanesi'nde Şubat 2015-Aralık 2016 tarihleri arasında yürütülen çalışmamıza 20 servikal myofasial ağrı sendromlu birey, 20 kronik bel ağrılı birey, 20 sağlıklı birey (kontrol grubu) dahil edilmiştir. Bireylerin yaşam kaliteleri SF-36 yaşam kalitesi ölçeği, ağrıları Vizüel Analog Skala (VAS), depresyon düzeyleri Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Bel ağrılı, boyun ağrılı ve sağlıklı bireylerin Beck Depreson Ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık gözlenmiştir. Sağlıklı bireylerin Beck Depreson Ölçeği puan ortalamaları bel ağrılı ve boyun bireylerin gruptan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Bel Ağrılı, boyun ağrılı ve sağlıklı bireylerin VAS puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık gözlenmiştir. Sağlıklı bireylerin VAS puan ortalamaları bel ağrılı ve boyun ağrılı bireylerden anlamlı derecede düşük bulunmuştur. SF-36 8 alt parametresinden 5'inde sağlıklı bireylere göre bel ve boyun ağrılı bireylerde anlamlı derecede düşüklük saptanmıştır. Sonuç olarak bel ve boyun ağrılı bireylerin ağrıları artmış, depreyon düzeyleri artmış ve fonksiyonel seviyeleri azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of Cervical Myofacial Pain Syndrome and Chronic Back Pain on Quality of Life and Depression Levels The aim of this study is to evaluate depressive levels and quality of life the patients with chronic low back pain and cervical myofacial pain sendrome. 20 indiviuals with CMP syndrome, 20 healty individuals (control group) were included in this study. This study was performed in Tekirdağ Yaşam Hospital from february 2015 to december 2016. Quality of life was assessed with SF-36 life quality scale; pain was assessed with visual analog scale (VAS); depression level was assessed with Beck Depression Scale. Beck depression level and VAS scores of back pain, neck pain and control groups were significantly different. Beck depression levels and VAS scores of control group were significantly lower then back pain and neck pain groups. 5 of 8 sub-parameters of SF-36 at back pain and neck pain groups were significantly lower then control group. In conclusion, individuals with back and neck pain have higher pain and depression levels and lower functionality.