Çalışan ve çalışmayan serebral palsili yetişkinlerin fonksiyonel bağımsızlık, yaşam kalitesi ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of functional independency, quality of life and deopression levels of employed and unemployed cerebral palsy individuals
  1. Tez No: 435667
  2. Yazar: MURAT EVİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI, YRD. DOÇ. AYCAN ÇAKMAK REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yetişkin Serebral Palsi'li (SP) bireylerin herhangi bir işte çalışmasının kişinin fonksiyonel bağımsızlığı, yaşam kalitesi ve depresyon düzeyi açısından yararları vardır. Ülkemizdeki çalışmayan SP'li bireyleri çalışmaya teşvik etmek amacıyla; çalışan ve çalşmayan serebral palsili yetişkimlerin fonksiyonel bağımsızlık, yaşam kalitesi ve depresyon düzeylerinin karşılaştırması, konusu tanımlayıcı bir çalışma olarak İstanbul ilinin Avrupa yakasına Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde fizik tedavi ve rehabilitasyon görmekte olan 18 yaşından büyük herhangi bir işte çalışanlar ve çalışmayanların fonksiyonel bağımsızlıkları, yaşam kaliteleri ve depresyon düzeyleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla Ocak 2016-Haziran 2016 tarihleri arasında 3 merkezde 18 yaş üstü toplam 40 birey çalışmaya dahil edilmiş ve çalışmaya dahil olan bireylere depresyon seviyelerini ölçebilmek için Beck depresyon envanteri (BDE), Genel yaşam kalitelerini ölçebilmek için Kısa Form-36 (SF-36) ve fonksiyonel bağımsızlık seviyelerini ölçmek için CHART (Craig Handicap Assesment and Reporting Technique) anketleri uygulanmış ve sonuçları araştırılmıştır. 40 bireyin 20'si herhangi bir işte çalışmakta ve 20'si herhangi bir işte çalışmamaktaydı. Herhangi bir işte çalışanların uygulanan anketlere verdikleri cevapların yorumlanması sonucu çalışan bireylerin depresyon düzeylerinin çalışmayan bireylerden daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmaya katılan bireylerden çalışan grubunun fonksiyonel bağımsızlıklarının çalışmayanlara göre daha iyi olduğu ve son olarak çalışan bireylerin çalışmayan bireylere oranla yaşam kalitelerinin daha yüksek seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employed individuals with Cerebral Palsy (CP) have benefits in terms of their personal functional independency, quality of life and level of depression. In order to encourage people with CP in our country to work. The comparison of functional independency, life quality and depression level of adults with functioning and non-functioning cerebral palsy on research, functional independency, quality of life and level of depression of the employees over 18 years old compared to the unemployees having the physical therapy and rehabilitation in the European part of the city of Istanbul have been evaluated as a defining study. For this purpose, in 3 different clinics 40 people over 18 have been included into the study between January 2016 and June 2016 and in order to measure the level of depression the Beck Depression Inventory (BDI), the general quality of life the Short Form-36 (SF-36) and the level of functional independency, CHART (Craig Handicap Assessment and Reporting Technique) have been applied to them. 20 of the 40 individuals are employed and 20 unemployed. As the result of evaluating the answers given to the questionary by the employees, it has been observed that the depression levels of the employees are beter than the unemployed with CP individuals. It has also been observed that the functional independency of the employees amongst those who have been studied are better compared to the unemployees. And finally, it has been observed that the quality of living the individuals with employment are much higher compared to those without employment.