İnmeli hastalarda robotik yürüme egzersizlerinin motor iyileşme ve spastisiteye etkisi
Effects of robotic walking exercises on motor recovery and spasticity in stroke patients
- Tez No: 435675
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Serebrovasküler olay sonrası inme geçirmiş hastalarda rehabilitasyon iyileşmede etkin rol oynar. Robotik yürüme egzersizleri nörolojik rehabilitasyonun önemli bir parçasıdır. Bu çalışma robotik yürüme egzersizlerinin inmeli hastaların alt ekstremite motor iyileşme ve spastisitelerini randomize seçilmiş kontrol grubu ile karşılaştırarak araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya 30 - 70 yaşları arasında olan Bağcılar Aktif Tıp Merkezinde tedavi gören kadın ve erkek 29 inmeli hasta alındı. Konvansiyonel tedaviye ek olarak ve robotik rehabilitasyon alan 15 inmeli hasta çalışma grubu (Robogait grubu), sadece konvansiyonel tedavi alan 14 inmeli hasta kontrol grubu olarak seçilmiştir. Çalışmaya alınma kriterlerine uyan ve katılmayı kabul eden 29 inmeli hastanın sosyodemografik ve hastalık özellikleri kayıt edildi. Tedavi öncesi ve 4 haftalık tedavi sonrasında aynı fizyoterapist tarafından Modifiye Ashworth Skalası, Fugl Meyer Testi, Rivermead Mobilite İndeksi ve Brunnstrom Evrelemesi uygulandı. Grup içi tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmalarda Robogait grubunda RMI (p=0,001), Fugl Meyer (p=0,001), MAS (p=0,025) ve Brunstorm (p=0,007) ortalama puanlarında istatistiksel olarak anlamlı düzelme görüldü. Kontrol grubunda ise tedavi sonrasında sadece RMI (p= 0,007) ve Fugl Meyer (p=0,003) puanlarında anlamlı düzelme izlenirken, MAS (p=1,000) ve Brunstorm (p=0,157) puanlarında değişiklik olmadı. Gruplar değişim puanı açısından karşılaştırıldığında Robogait grubunun RMI (P=0,018) ve Fugl Meyer (p=0,029) açısından Kontrol grubuna göre daha fazla düzeldiği görüldü. Sonuç olarak robotik yürüme egzersizleri motor iyileşme ve spastisiteye olumlu yönde etki eder.
Özet (Çeviri)
Rehabilitation plays an efficient role in recovery in patients experienced stroke after a cerebrovascular event. Robotic walking exercises are an important part of neurologic rehabilitation. This study was conducted to search effects of robotic walking exercises on lower extremity spasticities of stroke patients and their motor gains through comparison with a control group selected randomly. The study was conducted to search spasticity and motor recoveries of lower extremity muscles of 29 male and female stroke patients, between the ages of 30 - 70 and treated at Bağcilar Aktif Medical Center. 15 stroke patients, getting conventional treatment and robotic rehabilitation, were selected as the working group (Robogait group) and 14 stroke patients, getting only conventional treatment, were selected as the control group. Socio-demographic and disease characterisitcs of 29 stroke patients, who met the criteria for being included in the study and accepted participation, were recorded. The same physical therapist applied Modified Ashworth Scale, Fugl Meyer Test, Brunnstrom Staging and Rivermead Mobility Index before the treatment and after the treatment period of 4 weeks. Within-group comparisons before and after the treatment revealed a statistically significant improvement in mean scores of RMI (p=0,001), Fugl Meyer (p=0,001), MAS (p=0,025) ve Brunstorm Stages (p=0,007) in Robogait group. In the control group, however, a significant improvement was only found in RMI (p= 0,007) and Fugl Meyer (p=0,003) scores after the treatment but MAS (p=1,000) and Brunstorm (p=0,157) scores did not change. When the groups were compared in terms of change score, it was seen that Robogait group recovered more than the Control group in terms of RMI (P=0,018) and Fugl Meyer (p=0,029). We concluded that robotic walking exercises positively affect motor recovery and spasticity.