Non-spesifik bel ağrısı olan ve olmayan bireylerin ayak tabanı basınçlarının dinamik pedobarografik yürüme analiziyle değerlendirilmesi
Evaluation of poot plate pressure in patients with non-spesific low back pain and healthy i̇ndividuals by dynamic pedobarographic analysis
  1. Tez No: 435676
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BEYZA BEYZADEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda, non-spesifik bel ağrısı olan ve olmayan bireylerde ayak basınç düzeylerinin dinamik pedobarografi aracılığı ile ölçülüp karşılaştırılması ve ayak sağlığının bel ağrısı üzerine etkisini incelenmesi amaçlanmıştır. 20 non-spesifik bel ağrılı gönüllü birey ve 20 bel ağrısı olmayan gönüllü sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Non-spesifik bel ağrısı olanların ağrısını değerlendirmek için VAS(Vizuel Analog Skala) ve bütün katılımcıların bel fonksiyonelliğini değerlendirmek için Ostwestry Disabilite İndeksi kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen bireyler pedobarografi cihazı üzerinde yürütülerek ayak basınçları değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS-16 ile analiz edilmiştir. Çalışmamızda yaş, kilo, boy ve ayakkabı numarası değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Gruplar arasındaki plantar basınç değerleri istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p0,05). Literatürdeki Pedobarografi (PBG) çalışmalarının çoğunda ayak tabanını bölgelere ayırarak değerlendirme yapılmıştır. Bu kullanılan cihazların yazılımları ile ilgili bir özelliktir. Kullandığımız cihazın sadece total plantar basınç değerini ölçmesi, çalışmamızın eksik yönlerinden biridir. Bu nedenle daha iyi yazılımlarla oluşturulmuş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to compare foot pressure levels of the patients with non-spesific low back pain and healthy individuals measured by dynamic pedobarography and to define effect of foot health on low back pain. 20 patients with non-spesific low back pain and 20 healty individuals are included to the study. Patient's pain is evaluated by Visual Analog Scale and all participants' functionality is evaluated by Oswestry Disability Index. All participants are walked on dynamic pedobarography to analyze foot pressure. Measured values are analyzed in SPSS 16 version. Values of age, weight, height and shoe size between groups are not statistically significant in the study. Plantar pressure values are statistically significant between groups (p0,05). Plantar pressure evaluation is performed to divide into sections in most of pedobarography studies in literature. This is related to software feature of pedobarography device. In our study, Used pedobarography device measures only total plantar pressure value and this is a weekness of our study. Therefore More research is needed to design by better software for future.