NGAL'in(neutrophil gelatinase-associated lipocalin) akut gastrointestinal sistem kanamalarinda ortaya çikabilecek böbrek fonksiyon bozukluğunu erken öngörmedeki rolü ve prognostik etkisi
Neutrophil gelatinase associated lipocalin (NGAL) on acute gastrointestinal bleeding disorders of the kidney function that may occur EARLY impact of predictive and prognostic role)
  1. Tez No: 435732
  2. Yazar: AYDIN COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine başvuran GİS kanamalı hastalarda ortaya çıkabilecek böbrek fonksiyon bozukluğunu erken dönemde öngörmede NGAL'in prognostik önemini tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 07/04/2016 - 07/08/2016 tarihleri arasında acil servise kanlı kusma, kanlı yada siyah dışkılama semptomları ile başvuran veya acil servise başvuru sonra GİS kanama tespit edilen ardışık ve ileriye dönük olarak 50 hasta hasta ve\veya yakınına bilgilendirilmiş gönüllü olur formu (BGOF) okutulup onayı alındıktan sonra çalışmaya dahil edildi. Hastaların acil serviste başvuru anında kan grubu, hemogram, biokimya, koagulasyon profili, venöz kan gazı çalışıldı, artan serum NGAL için saklandı. Takip edildikleri klinikte 24.saatte hemogram, biokimya, venöz kan gazı için kan alındı ve artan serum NGAL için saklandı. Kontrol grubu olarak daha öncesinden herhangi bir hastalık öyküsü olmayan, fizik muayenede pozitif bulgu saptanmayan 50 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Biyokimyasal işlemlerin ardından elde edilen değerlerin istatistiksel analizleri yapılarak birbirleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hastalar NGAL düzeyleri açısından değerlendirildiğinde gastrointestinal sistem kanamalı hastaların 0. saat ortalama NGAL değerleri ortalaması 94,27 ± 37,64 ng/mL iken kontrol grubundan tek seferlik alınan kan örneklerinde bu değer 83,67 ± 28.11 ng/mL idi. İki grup arasındaki fark istatistiki olarak anlamlı değildi (p>0.05). Gastrointestinal sistem kanamalı grup kendi içerisinde kanama etiyolojisi açısından değerlendirildiğinde 0. ve 24.
Özet (Çeviri)
Objective: To predict early stages of renal dysfunction and to determine the prognostic importance of NGAL in the patients who resort with gastrointestinal bleeding to Recep Tayyip Erdoğan Univercity Research and Training Hospital Emergency Clinic. Materials and Methods: 07.04.2016 - 08.07.2016 between this dates and prospectively and consecutively 50 patients who resorts to emergency service with bloody vomiting, bloody or black stools presenting with symptoms or after application who was diagnosis gastrointestinal bleeding. Patients or/and patients' relatives informed consent form (ICF) and after receiving approval were included in the study. Patients admitted to the emergency service, their blood group, blood count, biochemistry, coagulation profile, venous blood gases were studied; remaining serum was stored for NGAL. The same procedure was foll in the 24th hours at the clinic where they are. As a control group with no history of any disease than ever before, the positive physical examination findings undetected 50 healthy volunteers were included in the study. The values obtained were statistically compared by analysis of biochemical processes and then making another. Results: The patients beginning average value of NGAL is 94,27 ± 37,64 ng/mL and the control group average value of NGAL ise 83,67 ± 28.11 ng/mL, The difference between the two groups was not statistically significant (p>0.05).