Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine 2015 yılında başvuran tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastaların glisemik kontrollerinin değerlendirilmesi
Examining the glycemic controls of type 2 dm patients admitted to ankara Atatürk Training and Research Hospital family medicine polyclinics in 2015
  1. Tez No: 435733
  2. Yazar: HATİCE SARAYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus (DM) dünyada ve ülkemizde giderek artan sıklığı ile yol açtığı yüksek maliyet ve akut ya da kronik dönemde oluşturduğu komplikasyonları nedeniyle ciddi önem arzeden metabolik bir hastalıktır. Glisemik kontrolün sağlanması ile akut komplikasyon gelişme riskinin azaltılması, mikro ve makrovasküler komplikasyonların önlenmesi, eşlik eden diğer sorunların düzeltilmesi ve böylelikle diyabetlide yaşam kalitesinin düzeltilmesi benimsenmektedir. Bu çalışmada retrospektif olarak 1 yıllık süre içerisinde Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuruda bulunan Tip 2 DM tanılı hastaların, demografik özellikleri, komorbid hastalıkları ve kullanmakta oldukları tedavileri ile birlikte glisemik kontrollerini değerlendirerek mevcut durumu tespit etmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmaya Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi (AEAH) Aile Hekimliği Polikliniklerine (Çukurambar, İçişleri Bakanlığı, TEDAŞ YÖK, Danıştay ve Beşevler Semt Poliklinikleri) 2015 yılında başvuran Tip 2 DM tanılı toplam 604 hasta dahil edildi. Çalışma kesitsel ve retrospektif arşiv taraması şeklinde planlandı. Özel istenen herhangi bir tetkikin bulunmadığı çalışmada, Ankara AEAH Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran Tip 2 DM nedeni ile takip edilen hastaların; Yaşı, cinsiyeti, 01/01/2015 ile 31/12/2015 tarihleri arasında bakılmış olan HbA1c düzeyleri incelenmiş, dosya kayıtları taranarak mevcut uygulanan tedavi rejimleri, komorbid hastalıkları değerlendirildi. Kullanılan veriler Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi (LBYS) üzerinden elde edildi. İstatistiksel analiz için SPSS 20,0 programı kullanıldı. Verilerin karşılaştırılmasında Ki kare, Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testleri, Mann Withney-U testi, Spearman korelasyon analiz testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes Mellitus (DM) is a metabolic disease which demands serious importance due to the high costs and complications arised during acute and/or chronic periods in our country and in the world. Glycemic controls decrease the risk of developing acute complications, prevents micro and macrovascular complications, rehabilitate other accompanying problems and aims to improve patient's life quality. Our objective was to determine the current situation of DM patients by examining the glycemic controls of Type 2 DM patients consulted to a family practice polyclinic by evaluating their demographic properties, comorbid diseases and the treatment they received in a period of 1 year. Materials and methods: The data of 604 Diabetes Mellitus patients who were admitted to Ankara Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine District Polyclinics (Çukurambar, İçişleri Bakanlığı, TEDAŞ YÖK, Danıştay ve Beşevler) between January 1st, 2015 and December 31th, 2015 were collected from files of Ankara Ataturk Training and Research Hospital (AEAH). The study was planned as a cross sectional and retrospective archive research. After taking ethical approval, the data (age, gender, HbA1c levels, comorbid diseases and treatment plan) were collected from the computer system of the hospital. SPSS 20,0 program has been used for the statistical analysis. Chi-Square, Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk tests, Mann Withney-U tests, Spearman correlation analysis tests are used for comparisons.