Migren veya gerilim tipi baş ağrısı olan çocuk hastalarda klinik özelliklerin ve internet kullanımının değerlendirilmesi
The effect of internet use in pediatric patients with migraine and tension-TYPE headaches and the evaluation of the diseases
- Tez No: 435736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL NEŞE ÇITAK KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç:Çalışmamızda migren veya gerilim tipi başağrısı olan çocuk hastalardaki klinik ve internet kullanım özelliklerinin araştırılması amaçlandı. Materyal-Metod:Çalışmaya migren tipi baş ağrısı (n:103) veya gerilim tipi baş ağrısı tanısı alan (n:97) 200 çocuk hasta dahil edildi. Hastaların baş ağrısı özellikleri ve internet kullanım özellikleri araştırılarak uygun istatistiksel yöntem ile karşılaştırıldı. Bulgular:Hastaların 119'u kız, 81'i erkek ve ortalama yaş 147.3±36.2 ay idi. Migren grubundaki hastaların %56'sında ailelerinde baş ağrısı hikayesi vardı ve baş ağrısına en sık eşlik eden şikayetleri ışık ve ses duyarlılığı idi. Koku duyarlılığı migren grubunda gerilim tipi baş ağrısı grubundan oldukça yüksek saptandı.Migren grubundaki hastaların %96.1'inde baş ağrısını tetikleyici faktör vardı ve gerilim tipi baş ağrısı grubuna göre daha yüksek oranda taşıt tutması saptandı. Hastaların %97.5'inde evinde bilgisayarve %91'inin ise evinde internet bağlantısı vardı ve %90'ı günlük olarak interneti kullanıyordu.Günlük olarak 2 saatin üstünde kullananlarda 1 saatten az internet kullananlara göre daha yüksek internet bağımlılık ölçeği puanı saptandı.Altı (%6) hastada(migren tipi baş ağrısı grubunda 2, gerilim tipi baş ağrısı grubunda 4 hasta) internet bağımlılığı saptandı. Sonuç:Çocuklarda migren ve gerilim tipi başağrısı gelişiminde genetik yatkınlığın yanı sıra tetikleyici çevresel faktörler de etkilidir.Bu çevresel faktörler içinde internet kullanımının da düşünülmesi oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our study was related to the clinical properties pediatric patients with migraine or tension-type headache and was aimed to investigate the usage of internet features. Materials and Methods: The study was included the pediatric patients with migraine headache (103) or tension headache (97). The main characteristics ofthe pain and the features of internet usage were investigated and also compared with appropriate statistical methods. Findings: 119 patients were female, 81 were male and the mean age was 147.3 ± 36.2 months. The hereditary of the headachewhich also comes from the history of familyin the migraine group was 56% and the most frequent griavance accompanying these headaches were light and sound sensitivity. Odor sensitivityin migraine group was significantly higher than tension-type headache group. 96.1 percentage of the patients in migraine group had some trigger factors and the highest ratio of the car sickness was determined in migraine group comparatively tension-type headache group. 97.5 percentage of the patients had computer at home and 91% of them had Internet access and 90% of them were using the Internet on a daily basis. The daily usage ofinternet within 2 hours predisposed“internet addiction”much more than the usage less than 1 hour on a daily basis. The six ofthe patients had (2 of themwith migraine headache, 4 of them with tension-type headache) Internet addiction(%6). The result:Genetic predisposition, as well as triggering migraine and tension-type headache in children, is effective and the environmental impactionwith a development of others are frankly important factors in considering the usage of the Internet.