Birincil baş ağrısı (gerilim tipi ve migren) ile başvuran hastalarda fonksiyonel gastrointestinal bozuklukların araştırılması
Investigation of functional gastrointestinal disorders in patients with primary headache (tension type headache and migraine)
- Tez No: 461594
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP TEBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Birincil Baş Ağrısı (Gerilim Tipi ve Migren) ile Başvuran Hastalarda Fonksiyonel Gastrointestinal Bozuklukların Araştırılması Amaç: Migren ve gerilim tipi baş ağrısı olan çocuklarda fonksiyonel gastrointestinal bozuklukların eşlik etme oranlarını belirlemek. Baş ağrısı tipi, sıklığı ve şiddeti ile fonksiyonel gastrointestinal bozuklukların eşlik etme oranlarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Veriler, AÜTF Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'nda 2015-2016 tarihleri arasında birincil baş ağrısı tanısı alan ve/veya takip edilen ancak ilaç tedavisi kullanmayan/kullanmamış olan hastalara poliklinik ziyaretleri sırasında uygulanan anketler ile toplandı. IHS 2013 kriterlerine göre toplam 111 hastanın 56'sına migren, 55'ine gerilim tipi baş ağrısı tanısı konuldu. Ağrının şiddeti VAS, NRS ve pedMİDAS ölçekleri ile değerlendirildi. FGID türleri ise ROME-III pediatrik gastrointestinal bozukluklar anketi kullanılarak sınıflandırıldı. Bulgular: Hastalarımızın yaş aralığı 5,5 yaş ile 18 yaş arasında değişmekte olup, ortalama 13,32±3,19 bulundu. En az bir FGID eşlik etme oranı hasta grubunda %45,9, kontrol grubunda %28,1 saptandı.
Özet (Çeviri)
Investigation of Functional Gastrointestinal Disorders in Patients with Primary Headache (Tension Type Headache and Migraine) Purpose: We aim to determine the accompanying rates of functional gastrointestinal disorders in children with migraine and tension-type headache; and rates of type of headache, frequency and severity accompanying functional gastrointestinal disorders. Materials and Methods: The data were collected by questionnaires administered during the outpatient clinic visits in the Department of Pediatric Neurology between 2015 and 2016, who were diagnosed with primary headache and/or followed up but did not use medication. According to IHS 2013 criteria, a total of 111 patients were diagnosed with migraine in 56 and tension-type headache in 55. The severity of pain was assessed by VAS, NRS and PedMIDAS scales. FGID types were classified using the ROME-III pediatric gastrointestinal disorders questionnaire. Results: The age of our patients ranged from 5,5 years to 18 years with an average of 13,32±3,19 years. At least one FGID cohort rate was 45,9% in the patient group and 28,1% in the control group.