Adölesan dönemdeki primer baş ağrısı tanılı hastaların obezite durumlarının baş ağrıları sıklığı ve şiddeti üzerine etkisi
The effect of obesity status on the frequency and severity of headaches in patients diagnosed with primary headache in adolescence
- Tez No: 780658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BOLU, UZMAN AYŞEGÜL DANIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışmamızda primer baş ağrısı tanılı adolesanlarda obezite görülme sıklığının incelenmesi, obezitesi olan ve olmayan hastaların klinik farklılıkları ve farklı primer baş ağrısı alt tiplerinde obezite görülme sıklığının karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: BAİBÜ tıp fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Nöroloji Polikliniğine Mart 2020-Nisan 2022 tarihleri arasında başvuran ve primer baş ağrısı tanısı alan 10-18 yaş aralığındaki hastalar retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya 93'ü (% 34.1) erkek ve 180'i (% 65.9) kadın olmak üzere toplam 273 adolesan alınmıştır. Vücut kitle indeksi (VKİ) > 95 persentil olan çocuklar obez grubunu, VKİ 85-95 aralığında olan çocuklar fazla kilolu grubunu, VKİ 5-85 persentil arasında olan çocuklar ise kontrol grubunu oluşturdu. Ek olarak çalışmaya Mart 2020-Nisan 2022 tarihleri arasında Çocuk Endokrinoloji Polikliniğine başvuran obez olup primer baş ağrısı tanısı olmayan aynı yaş grubundaki hastalar dahil edildi. Primer baş ağrısı ve obezite ilişkili değişikliklerin, prepubertal ve pubertal dönem arasında farklılık göstermesi nedeniyle sadece pubertal grupta (10-18 yaş) çalışmanın yürütülmesi kararlaştırıldı. BULGULAR: Primer baş ağrısı tanılı adolesanlar VKİ' ye göre sınıflandırıldığında 138 (% 65.4) hastanın normal kiloda olduğu, 24 (% 11.4) hastanın fazla kilolu ve 49 (% 23.2) hastanın ise obez olduğu görülmüştür. Primer baş ağrısı alt tipleri kendi içinde değerlendirildiğinde gerilim tipi baş ağrısı olan grupta obezite görülme sıklığı (%27,4), migren tipi baş ağrısından (%20.8) daha fazla olarak sonuçlanmıştır (p > .05). Obezitenin baş ağrısı kliniği üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla hastaların baş ağrısı sıklığı ve baş ağrısı şiddeti kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlar, baş ağrısı şiddetinde gruplar arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığını (p > .05); ancak baş ağrısı sıklığında gruplar arasında anlamlı bir farklılaşma olduğunu göstermiştir ( p < .01). Obez olan hastaların baş ağrısı sıklığı sıra ortalamaları, normal kilolu hastalardan anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. (p < .001). Laboratuvar verilerine bakıldığında primer baş ağrısı ve obezitesi olan grubun HDL, LDL ve T.KOL. değerleri anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (sırasıyla; t(80) = 2.460, p < .05, ; t(80) = 2.223, p < .05, ; t(81) = 2.342, p < .05 ). B12 ve D vitamini değerlerinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmamakla birlikte obez olan grupta B 12 ve D vitamini düzeyleri sıra ortalamaları normal kilolu ve fazla kilolu olan gruplara göre daha düşüktür. SONUÇ: Çalışmamızdaki bulgular, obezitenin primer baş ağrısı tanısı alan çocuklarda baş ağrısı sıklığını artırdığını fakat baş ağrısı şiddeti üzerine etkisinin olmadığını gösterdi. Obezitenin baş ağrısı üzerindeki olumsuz etkisinden dolayı primer baş ağrısı tanılı hastalar içinde obez veya fazla kilolu olan hastalara sağlıklı beslenmenin ve kilo vermenin önemi anlatılmalıdır. Bu çocuklarda ayrıca kan lipid düzeyleri ile birlikte serum B12 ve D vitamini düzeyinin kontrol edilmesi ve bozukluk saptanması durumunda gerekli önlemlerin alınması yararlı olabilir. ANAHTAR KELİMELER: Obezite, primer baş ağrıları, adolesan yaş grubu, vücut kitle indeksi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON AND AİM: Our study aimed to examine the prevalence of obesity in adolescents diagnosed with primary headache, to compare the clinical differences between patients with and without obesity, and to compare the incidence of obesity in different primary headache subtypes. MATERİALS AND METHODS: Patients aged 10-18 years who applied to BAİBÜ Faculty of Medicine, Child Health and Diseases, Child Neurology Polyclinic between March 2020 and April 2022 and were diagnosed with primary headache were retrospectively scanned. A total of 273 adolescents, 93 (34.1%) males and 180 (65.9%) females, were included in the study. Children with a body mass index (BMI) > 95 percentile formed the obese group, children with a BMI between 85-95 constituted the overweight group, and children with a BMI between 5- 85 percentile formed the control group. In addition, patients in the same age group who were obese and did not have a primary headache diagnosis who applied to the Pediatric Endocrinology Polyclinic between March 2020 and April 2022 were included in the study. Since primary headache and obesity-related changes differ between the prepubertal and pubertal periods, it was decided to conduct the study only in the pubertal group (10-18 years old). RESULTS: When the prevalence of obesity in adolescents diagnosed with primary headache was examined, it was seen that 138 (65.4%) patients were of normal weight, 24 (11.4%) were overweight and 49 (23.2%) were obese. When the primary headache subtypes were evaluated xiii individually, the prevalence of obesity in the tension-type headache group (27.4%) was higher than in the migraine-type headache (20.8%) (p > .05). In order to evaluate the effects of obesity on headache clinic, the patients' headache frequency and headache severity were compared. The results obtained showed that there was no significant difference between the groups in headache severity (p > 0.05); however, it showed a significant difference between groups in terms of headache frequency (p < 0.01). The average headache frequency of obese patients was found to be significantly higher than that of normal weight patients. (p < .001). When laboratory data were examined, HDL, LDL and T.COL values were found to be significantly higher in the group with primary headache and obesity (respectively; t(80)=2.460, p < .05, ; t(80) = 2.223, p < .05, ; t(81) = 2.342, p < .05 ). Although no significant difference was detected between the groups in B12 and vitamin D values, the mean ranks of B12 and vitamin D levels in the obese group were lower than those in the normal weight and overweight groups. CONCLUSİON: The findings of our study showed that obesity increased the frequency of headaches in children diagnosed with primary headaches, but had no effect on headache severity. Due to the negative effect of obesity on headaches, patients diagnosed with primary headache who are obese or overweight should be informed about the importance of healthy nutrition and losing weight. In these children, it may also be useful to check blood lipid levels, as well as serum B12 and vitamin D levels, and take necessary precautions if disorders are detected. KEY WORDS: Obesity, primary headaches, adolescent age group, body mass index.