Pediatrik baş ağrısı vakalarının klinik ve EEG özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and EEG features of pediatric headaches
- Tez No: 625686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA GÖNÜL SEZER, DOÇ. DR. NİLÜFER ELDEĢ HACIFAZLIOĞLU, DR. EMEK UYUR YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Baş ağrısı çocukluk ve adölesan dönemde okul günü kaybına neden olması, çocukların ruhsal ve fiziksel durumlarını etkilemesi nedeniyle önemli bir sağlık problemidir. Görülme sıklığının yüksek olması, çocukları da en az erişkinler kadar etkilemesi nedeniyle tüm dünyada doktora en sık başvuru nedenleri arasındadır. Migren ve gerilim tipi baş ağrısı (GTBA) çocukluk ve adölesan dönemde en sık görülen baş ağrısı tipleridir. Bu çalışmada migren ve GTBA tanısı alan hastaların klinik, demografik ve elektroensefalografik (EEG) özelliklerinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015 – Kasım 2019 tarihleri arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji polikliniğine başvuran ve birincil baş ağrısı tanısı alarak takip edilen 5-17 yaş arası hastaların verileri incelendi. Tanı kriterlerine göre migren ve GTBA olarak iki gruba ayrılan toplam 474 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilmeme kriterleri, 2 yaşından küçük olmak, baş ağrısının ikincil bir nedene bağlı olması, baş ağrısının 3 aydan daha kısa süreli olması, post travmatik baş ağrısı olması olarak belirlendi. GTBA tanısı alan 348 hasta ve migren tanısı alan 126 olgunun klinik, demografik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Verilerin analizi için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı kullanıldı. Bulgular: GTBA grubunda yaş ortalaması 12,14 ± 3,08 yıl, migren grubunda yaş ortalaması 11,32 ± 3,09 yıl idi. Migren sıklığı 5-7 yaş ve 8-11 yaş gruplarında GTBA'ya göre anlamlı olarak yüksek saptandı. Migren grubundaki erkek hasta varlığının GTBA grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu dikkati çekti.
Özet (Çeviri)
Objective: Headache is an important health problem, causes loss of school days during childhood and adolescence and affects mental and physical conditions of children. It is among the most frequent reason to consult a doctor all over the world because of its high incidence and that it affects children as much as adults. Migraine and tension type headache (TTH) are the most common types of headache in childhood and adolescence. The aim of this study is to evaluate the clinical, demographic and electroencephalographic (EEG) features of patients diagnosed with migraine and TTH. Material and Method: Patients aged between 5-17 years with the diagnosis of primary headache, who were admitted to Zeynep Kamil Training and Research Hospital Pediatric Neurology outpatient clinic, from January 2015 to November 2019 were included in this study. In total, 474 patients data was analyzed and patients were grouped as either as migraine or TTH. Exclusion criterias were determined as being younger than 2 years old, headache realed to secondary causes, headache period of less than 3 months, post-traumatic headache. Clinical, demographic and laboratory data of 348 patients with TTH and 126 patients with migraine were evaluated retrospectively. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) package program was used for data analysis. Results: The mean age of the patients was 12,14 ± 3,08 and 11,32 ± 3,09 years in TTH and migraine groups respectively. The frequency of migraine was found to be significantly higher in the age groups of 5-7 years and 8-11 years compared to TTH. It was noted that the presence of male patients in the group with migraine was significantly higher than the group with TTH.