Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsilerinde bethesda sistemi'ne göre 'önemi belirsiz atipi' tanısı almış olguların histopatolojik parametrelerinin incelenmesi
The research of histopathologic parameters of the cases that are diagnosed as 'atypia of undetermined significance' according to bethesda system in thyroid fine needle aspiration
- Tez No: 435790
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid kanserleri tüm kanserlerin %2'sinden azını oluştursa da görülme sıklığı hem Türkiye'de, hem de dünyada artmaktadır. Bu çalışmamızda bölümümüzün Bethesda Sistemi'ni kullanmaya başladığı tarihten itibaren hastanemize başvuran ve tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) yaptıran hastalar ile ilgili verilerle arşiv oluşturmak, verileri literatürle karşılaştırmak, BS tiroid tanı kategorilerinin sonuçları ile sonrasında tiroidektomi yapılan olgularda histopatolojik tanı ile korelasyonunun ortaya konması amaçlanmıştır. Değerlendirme sırasında göz önünde bulundurmamız gereken tiroid USG bulguları ile malignite arasındaki ilişki sorgulanmıştır. Sitolojide önemi belirsiz atipi (ÖBA) tanısı almış olguların histopatolojik sonucu altın standart olarak kullanarak sitolojide malign ya da benign tanıyı telkin eden özelliklerin saptanması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı arşivinden bölümümüzün Bethesda raporlama sistemine başladığı Kasım 2010 tarihinden başlanılarak, Ağustos 2015 yılları arasında tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan 3961 olgu üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: İİAB yapılan toplam 3961 olgunun sonuçları %42,7'i benign, %32,9'si tanısal olmayan, %14,2'i önemi belirsiz atipi, %2,2'i folliküler neoplazi şüphesi, %6,3'si malignite şüphesi, %1,9'i malignite pozitif olarak belirlenmiştir. Tiroidektomisi de olan hastalarda benign tanı verilenlerin oranı %58,5 (341 hasta) iken, malign olanların oranı %41,5 (241 hasta) 'dir. İİAB sonrası tiroidektomi yapılan 582 hastada tanısal olmayanlarda malign histopatoloji saptanma oranı %32,3 iken, benign olanlarda malign histopatoloji saptanma oranı %17,8, önemi belirsiz atipi olanlarda %27,4, folliküler neoplazi şüphesi olanlarda %36,9, malignite şüphesi olanlarda %59,9 ve malignite olanlarda da %100 dür. Tiroid kanseri görülme sıklığında cinsiyet ve yaş ile malignite arasında anlamlı fark saptanmamıştır. USG'de nodülün hipoekojen, solid, 2 cm'den küçük olması, nodülde mikrokalsifikasyon ve servikal LAP varlığı ile malignite arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. İİAB'de Hürthle hücresi ve iri hücre içeren ÖBA olgularında, malignite anlamlı düzeyde daha sık saptanmıştır (sırasıyla p=0,035 , p=0,003). Enflamatuar sürecin yoğun olarak izlendiği durumlarda, sitolojide ÖBA tanısı verme oranımız, diğer tanı kategorilerine göre anlamlı daha yüksek saptanmıştır (p=0,003). Tartışma ve Sonuç: Bölümümüz tiroid İİAB'de en önemli problem elde edilen aspirasyon materyalinin sitolojik değerlendirme açısından yetersiz olmasıdır. Bu sorunun önüne geçmek için aspirasyonun USG eşliğinde deneyimli hekimler tarafından yapılması, sonrasında hasta başı İİAB yeterlilik değerlendirmesi yapılması ve kistik nodüllerin farklı yerlerinden çoklu aspirasyon yapılması gerekmektedir. Aspirasyon değerlendirilirken USG bulguları her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Bölümümüzde benign denilebilecek olguların bir kısmına ÖBA ve malignite şüphesi, malignite şüphesi denilebilecek olguların bir kısmına da ÖBA tanısı konulduğu düşünülmüştür. ÖBA olgu sayısını azaltmak için zemindeki reaktif değişiklikleri, Hürthle hücresi ve iri hücre varlığı gibi hücresel atipi özelliklerini iyi gözlemlemek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Thyroid carcinomas are less than 2% of all cancer types but prevalence increase in Turkey and all over the world. In this study, we aim to archive all fine needle aspiration biopsies since our clinic starts to use Bethesda System. Also, we will compare our data with literature and correlate fine needle aspiration biopsy diagnosis with thyroidectomy diagnosis. Also, we will search for the relation between USG and malignancy. We will use thyroidectomy as a gold standard in patients who have a diagnosis of atypia of undetermined significance and try to separate cytological features to benign and malign. Material and Methods: We will search retrospectively all thyroid fine needle aspiration biopsies in Ondokuz Mayıs University School of Medicine Pathology Department archives between November 2010 to August 2015. The study includes 3961 patients retrospectively and November 2010 is the time that our institution starts to use Bethesda system. Results: There are 42,7% benign, 32,9% nondiagnostic, 14,2% atypia of undetermined significance, 2,2% follicular neoplasia, 6,3% suspicious for malignancy, 1,9% malignant in 3961 thyroid fine needle aspiration biopsy. İn thyroidectomy specimens, there are 58,5% (341 patients) benign histopathology, 41,5% (241 patients) malign histopathology. There is 582 patient who underwent surgery after fine needle aspiration biopsy. Malign histopathology after nondiagnostic is 32,3%, after benign is 17,8%, after atypia of undetermined is 27,4%, after follicular neoplasia is 36,9%, after suspicious for malignancy is 59,9% and after malignant is 100%. There is no statistically significant difference in age and gender for thyroid cancer prevalence. In USG results, hypoechogenicity, solidity, less than 2 cm, microcalcification, cervical lymphadenopathy were found to be associated with malignancy. Hürthle cell morphology and large nucleus in fine needle aspiration were found to be associated with malignancy (p=0,035, p=0,003). In inflammatory conditions, we are using atypia of undetermined significance category much more than other cytologic categories. Conclusions: The most important problem in our institution is a high number of nondiagnostic cytology. Aspiration must be done in the guidance of USG by an experienced doctor, on-site adequacy assessment must be done and lots of samples must be aspirated from cystic nodules, for to solve this problem. We should keep in mind that USG findings are always an important clue for malignancy. We use atypia of undetermined significance much more when we compare with other categories. For reducing the number of atypia of undetermined significance, we should examine reactive changes in background, Hürthle cells, and large nucleus carefully.