Gebelerde tek seans klinik pilates egzersizlerinin ev programına uygunluğunun ve umblikal kan akımına etkisinin doppler ultrason ile incelenmesi
Regnant one session in clinical pilates exercises eligibility and ev program the effect of blood flow umblical investigation with doppler ultrasound
  1. Tez No: 435817
  2. Yazar: ALİME BÜYÜK GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gebelik süresince yapılan egzersizlerin uterin kan akımına etkisini inceleyen, objektif kriterlerle sonuçlar sunan araştırmalara rastlanmaktadır. Literatürde bu alanda yapılan çalışmalar daha çok aerobik egzersizler üzerinedir. Dikkat çekici bir nokta ev programı olarak egzersiz çalışmalarına değinilmiyor olmasıdır. Son yıllarda popüler olan yoga, pilates, Tai Chi gibi egzersiz modelleri gebeler için, aerobik egzersiz yanında önerilse de bu alanda yapılan çalışmalarda, bu egzersiz modellerinin ev programı olarak kullanılabilirliğinin ve umblikal kan akışına etkisinin incelenmediği gözlemlenmektedir. Bu çalışmada gebelerde klinik pilates egzersizlerinin ev programına uygunluğunun araştırılması ve umblikal kan akımına etkisini incelemek amaçlandı. Çalışmaya 24-32 hafta arasında 28 gebe alındı. Gebelere 1 saat boyunca klinik pilates egzersizleri uygulandı. Seçilen egzersizlerin her biri 10 kez tekrarlandı. Klinik pilates egzersiz seansı öncesi ve sonrası ağrı, genel iyilik hali, akut yorgunluk algısı, durumluluk kaygı düzeyi ve doppler ultrason ile umblikal sistol/diyastol (S/D), rezistans indeks (RI), pulse indeks (PI) değerleri incelendi. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre egzersiz öncesi S/D, RI, PI ve egzersiz sonrası S/D, RI, PI umblikal kan akımları arasında anlamlı farklılıklar tespit edildi (p0.05). Çalışmanın sonunda tek seans klinik egzersizlerinin gebelerin umblikal kan akımı ile ağrı, yorgunluk, genel iyilik hali gibi semptomlarını olumlu yönde etkilediği ve uygulanan egzersizlerin gebelerde bir kaygı yaratmadığı gözlendi. Bu olumlu etkilerinden dolayı klinik pilates egzersizlerinin ev programı olarak da önerilebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Researches that examine the effect of exercises done during pregnancy on uterine blood flow and offer results with objective criteria are seen. In the literature, the studies done in this area are more about aerobic exercise. The remarkable point is that it is not addressed exercises as a home program. It is observed that even if the exercises like yoga, pilates, Thai Chi aerobic that are popular in recent years is advised with exercise for pregnant women, in the studies conducted in this area, it is was seen that the usability of these exercises models as home program and the effect of umbilical blood flow were not examined. In this study, it was aimed to investigate the suitability of clinical pilates home exercise program for pregnant women and the effect of umbilical blood flow. The study included 28 pregnant women between 24-32 weeks. Clinical Pilates exercises were implemented to pregnant women for 1 hour. Each of the selected exercises was repeated 10 times. Before and after Clinical Pilates workout sessions, pain, general well-being state, acute fatigue perception, state anxiety level and Doppler ultrasound and umbilical systolic/ diastolic (S / D), resistance index (RI), pulse index (PI)values were examined. According to the findings obtained at the end of research, meaningful differences were determined between umbilical blood flow of S/D, RI, and PI before and after exercise. While significant changes were being observed in the values of pain perception, general wellbeing and acute fatigue perception comparing with pre-exercise, a meaningful difference wasn't seen in the state anxiety level pre and post exercise. At the end of study, it was observed that single session exercise affected the umbilical blood flow, pain, fatigue general well-being state of pregnant women in a positive way and it was observed that applied exercises didn't cause anxiety. Because of their positive effects, it was concluded that clinical pilates exercises can be advised as home program.