Obez bireylerde vücut ağırlığı yönetimi programının öz yeterlilik ve beden algısı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects of body weight management program on self-efficacy and body image perception of obese people
- Tez No: 435816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, obez bireylerde vücut ağırlığı yönetimi programının öz yeterlilik ve beden algısı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla, 20-50 yaş arasında, beden kütle indeksi (BKİ) >30 kg/m2 olan 30 obez kadın ile yürütülmüştür. Bireylerin öz yeterlilik durumlarını saptamak için çalışma başında ve sonunda Vücut Ağırlığı Öz Yeterlilik Yaşam Tarzının Saptanması Soru Kağıdı (WEL Test), beden algılarını saptamak için ise Figür Derecelendirme Ölçeği (FDÖ) kullanılmıştır. Beslenme ve fiziksel aktivite durumlarını değerlendirmek için 24 saatlik besin tüketim kayıtları ve fiziksel aktivite kayıtları alınmış, bu kayıtlar 8 hafta boyunca her görüşmede tekrarlanmıştır. Antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimi analizleri (Biyoelektrik İmpedans Analizi) de her görüşmede değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda, bireylerin BKİ değerleri anlamlı derecede azalmıştır. Toplam enerji harcaması (TEH), fiziksel aktivite ile harcanan enerji ve fiziksel aktivite düzeyi (PAL) değerlerinde anlamlı artış gerçekleştiği bulunmuştur. Bireylerin ilk görüşmede saptanan BKİ'leri ile WEL test puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış, ek olarak bu WEL test puanları ile 8 haftanın sonundaki vücut ağırlığı kaybı arasında da herhangi bir ilişkiye rastlanamamıştır (p>0.05), çalışma sonunda ise öz yeterliliklerinde anlamlı artış gözlenmiştir (p=0.000). Bireylerin BKİ değeri ve vücut yağ oranı attıkça FDÖ'de daha şişman olan figürü tercih ettikleri saptanmıştır. Bireyler çalışma başında ve sonunda kendi vücutlarından daha“zayıf”olan figürleri seçme eğilimi göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted over 30 obese women, aged 20-50 years old and had body mass index (BMI) >30 kg/m2, to assess the effects of body weight management program on self-efficacy and body image perception. To determine the self-efficacy status and body image perception of the participants, a Weight Efficacy Lifestyle Questionnaire (WEL test) and Figure Rating Scale (FRS) have been given at the beginning and at the end of the intervention. Those 24-h dietary intakes and physical activities of the participants have been recorded to evaluate their nutritional and physical activity status, for 8 weeks in each meeting (once in two weeks). Also, anthropometric measurements and body compositions have been analyzed (via Bioelectrical Impedance Analysis-BIA) in each meeting. At the end of the study the BMI values have significantly decreased. The total energy expenditure (TEE), energy expenditure due to physical activity levels and physical activity level (PAL) values of the participants have significantly increased. No significant relationship has been found between BMI values and WEL test scores obtained at the first meeting, also between the WEL test scores and weight loss during the 8 weeks intervention (p>0.05), while a significant increase has been observed in the self-efficacy at the end of the study (p=0.000). The more BMI values and body fat have increased, the fatter figures the participants have selected. The participants had been tended to pick the thinner figures which their bodies really were.