Üniversite öğrencilerinde uyku kalitesi ve yeme davranışının değerlendirilmesi
The evaluation of sleep quality and eating behaviour in university students
- Tez No: 435818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde beslenme alışkanlıkları, beslenme durumu, fiziksel aktivite düzeyi, antropometrik ölçümler ile uyku kalitesi, yeme davranışı bozuklukları ve depresyon durumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmaya 620 birey rastgele örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Bireylerin genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik besin tüketim kayıtları ve fiziksel aktivite kayıtları sorgulanarak anket kağıdına kaydedilmiş ve antropometrik ölçümleri alınarak beden kütle indeksleri (BKİ) ve bel/kalça oranları hesaplanmıştır. Bireylerin uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ), yeme davranışı bozuklukları, yeme tutum testi (YTT-26) ve gece yeme anketi (GYA), depresyon durumu ise Beck depresyon Ölçeği (BDÖ) ile ölçülmüştür. Uyku kalitesi iyi ve kötü (PUKİ≤5 ve PUKİ >5) olmak üzere iki grupta sınıflandırılmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 20.3±1.62 yıl, BKİ ortalaması 22.0±3.10kg/m2, PUKİ, YTT-26, GYA ve Beck depresyon puanları ortalamaları sırasıyla; 4.9±2.44, 12.0±7.54, 13.6±5.16 ve 9.5±8.07'dir. Çalışmaya katılan bireylerin %36.1'inde uyku kalitesinin kötü olduğu belirlenmiştir. Bireylerin uyku kalitesine göre cinsiyet, öğrenim gördükleri fakülte, öğrenim durumu, ekonomik durumu, kaldıkları yer, sağlık sorunu varlığı, televizyon ve bilgisayar kullanımı arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken (p>0.05), yaş ortalaması ve sigara kullanım durumu arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the relationship between eating habits, nutritional status, physical activity level, anthropometric measurements, sleep quality, eating disorders and depression in university students. This study was conducted on six hundred twenty person who were randomly selected. General characteristics, eating habits, 24-hours dietary recall and physical activity records have been questioned and recorded on survey. Based on the anthropometric measurements body mass index (BMI) and waist/hip ratio were calculated. Sleep quality scores were measured by Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), eating disorder scores were measured by Eating Attitude Test (EAT-26) and Night Eating Questionary (NEQ) and depression scores were measured by Beck Depression Inventory (BDI). Sleep quality were classified into two groups which are good and poor (PSQI≤5 ve PSQI>5). The average age of people was 20.3±1.62 years, body mass index was 22.0±3.10kg/m2, PSQI, EAT-26, NESQ ve BDI scores are 4.9±2.44, 12.0±7.54, 13.6±5.16 ve 9.5±8.07; respectively. People who participate in study 36.1% have poor sleep quality.