Kas dismorfik bozukluğu envanteri ve vücut geliştirici imaj şeması'nın geçerlik ve güvenirlik durumu ile yeme tutumu testi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The validity and reliability study of the muscle dysmorphic disorder inventory and bodybuilder image grid and the evaluation of their relations to eating attitude test
- Tez No: 435823
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplum Beslenmesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Thomas Hildebrant tarafından geliştirilen Kas Dismorfik Bozukluğu Envanteri (MDDI), Vücut Geliştirici İmaj Şeması- Orijinal(BIG O) ve Ölçekli (BIG S), erkeklerin vücut yağ oranlarını azaltmak ve kas oranlarını arttırmak ile ilgili zihinsel uğraşı halinde olmaları olarak tanımlanan, bir vücut imaj bozukluğu olan bigoreksiyanın belirtilerinin belirlenmesi için kullanılan ölçeklerdir. Bu çalışmanın amacı, MDDI ve BIG'i Türkçeye uyarlayarak bigoreksiya tanısında kullanılması için ulusal literatüre kazandırılması, vücut geliştirici bireylerin yağsız vücut kütle indeksleri (FFMI- kg/m2) saptanarak vücut ağırlığının değerlendirilmesi ve bigoreksiya ile yeme tutumu testi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışma başlangıcında, ilk olarak MDDI ve BIG, araştırmacılar tarafından Türkçe' ye çevrilmiş, sonrasında maddelerin çevirisi ve Türk kültürüne uygunluğu uzman kişiler tarafından kontrol edilerek düzenlenmiştir. Araştırmaya alınma kriterlerine uyan, 58 profesyonel, 62 rekreasyonel olmak üzere 120 vücut geliştirici birey çalışmaya katılmıştır. Vücut geliştirici bireylere MDDI ve BIG ölçekleri ile birlikte“Bireysel Özellikler Bilgi Formu”,“Beslenmeyle İlişkin Bilgi Formu”,“Vücut geliştirmeye İlişkin Bilgi Formu”ve“Yeme Tutumu Testi-40 (YTT-40)”ölçekleri birlikte uygulanmış, MDDI ve BIG ölçekleri iki hafta sonra test- tekrar testi güvenirliği için rastgele örnekleme ile seçilen otuz bireye tekrar uygulanmıştır. Yapı geçerliliğini değerlendirmek için faktör analizi uygulanmış, ölçeğin üç alt faktör altında birleştiği görülmüştür. Faktör yükü değerleri 0,542- 0,827 arasında değişmektedir. Üç faktörlü yapı toplam varyansın %50,1'ini açıklamaktadır. MDDI için hesaplanan Cronbach alfa değeri 0,657 olarak bulunmuştur, buna göre ölçeğin içtutarlılığının yüksek olduğu görülmüştür. MDDI, BIG O ve BIG S sınıfiçi korelasyon katsayıları (ICC); MDDI 0,840, BIG O 0,908 ve BIG S 0,879 olarak bulunmuştur. Buna göre MDDI kabul edilebilir, BIG O ve BIG S ölçeklerinin ise mükemmel güvenirlikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Muscle Dysmorphic Disorder Inventory (MDDI), Bodybuilder Image Grid- Original (BIG O) and Scaled (BIG S) were developed by Thomas Hildebrant and used to determine the symptoms of bigorexia, a body image disturbance in men relates to preoccupy with increase muscularity, and reduce body fat. The purposes of the study is to add the Turkish version of MDDI and BIG to the national literature for the diagnosis of bigorexia, to determine bodybuilder's fat free mass index (FFMI- kg/m2) for evaluation of their weight and to evaluate the relationship between bigorexia and eating attitude test. At first, MDDI and BIG were translated and adapted to Turkish version by researchers and scale items were controlled and determined whether eligible for Turkish cultural equivalence by experts. One hundred twenty male bodybuilders, fifty eight professional bodybuilders and sixty two recreational body builders who match research criteria included in this study. MDDI and BIG was filled out by bodybuilders, along with“Individual Characteristic Information Form”,“Nutrition Related Information Form”,“Bodybuilding Related Information Form”and“Eating Attitude Test- 40 (EAT-40)”. MDDI and BIG scales were repeated thirty bodybuilders who selected with random sampling to measure 2 week test- retest reliability. To evaluate construct validity, factor Analysis was applied and the results of the factor analysis, a three- factor construct was created. The factor load values ranged between 0.542- 0.827. The variance that three- factor construct was explained %50.1 of sample. Calculated Cronbach's alpha's for the MDDI sum (α = 0.657) proposed to be a good internal consistency. The MDDI, BIG O and BIG S, Intraclass correlation coefficients (ICC) were found respectively 0.840, 0.908 and 0.879. As a result of this, MDDI had acceptable, BIG O and BIG S had excellent reliability. The regression analysis calculated for MDDI, and EAT-40 and FFMI.