Probiyotik bakteriler ve inülinin aflatoksin M1 detoksifikasyonu üzerine etkisi
The effect of probiotic bacteria and inulin on aflatoxin M1 detoxification
  1. Tez No: 435824
  2. Yazar: SÜMEYRA SEVİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜDE KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Aflatoksin, mutajenik, karsinojenik, hepatotoksik ve immünosupresif özellikte, insan ve hayvan sağlığına olumsuz etkiler gösteren güçlü bir mikotoksindir. Aflatoksin M1 (AFM1) ise sıklıkla süt ve süt ürünlerinde bulunan kuvvetli bir toksindir. Bu çalışmanın amacı; L. plantarum, B. bifidum ATCC 35914, B. animalis ATCC 27672 probiyotik bakterilerinin PBS ve yoğurtta farklı depolama sürelerinde AFM1'i temizleme yeteneklerinin ve bir prebiotik olan inülinin probiyotik bakterilerin bu yetenekleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Yoğurt ve fosfatlı tampon çözeltisi (PBS) örneklerinin AFM1 düzeyi ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada yoğurt örnekleri içinde en yüksek AFM1 bağlama kapasitesi (%60,8) bifidobakterilerin birlikte eklendiği örneklerde, en düşük AFM1 bağlama kapasitesi (%49,5) ise B. animalis ATCC 27672'nin tek başına bulunduğu örneklerde saptanmıştır. Depolamanın probiyotik bakterilerin AFM1 bağlama kapasitesi üzerine etkisi değerlendirildiğinde starter grubu, B.
Özet (Çeviri)
Aflatoxins are strong mycotoxins with mutagenic, carcinogenic, hepatotoxic and immunosuppressive properties that can cause harmful effects on animal and human health. Aflatoxin M1 (AFM1) is also a potent toxic compound frequently found in milk and dairy products. The aim of this study was to investigate the ability of probiotic bacteria such as L. plantarum, B. bifidum ATCC 35914, B. animalis ATCC 27672 to remove Aflatoxin M1 from phosphate buffer saline and yoghurt in different storage duration and the effect of inulin as a prebiotic on AFM1 binding ability of probiotic bacteria. AFM1 levels of yoghurt and PBS samples were analysed using the ELISA. In this study, the highest level of AFM1 binding ability (68.7%) in yoghurt was found in sample of binary culture, which included B. bifidum and B. animalis, while the lowest level of AFM1 binding ability (49.5%) in yoghurt was found sample of monoculture including B. animalis. The effect of storage on AFM1 binding ability of probiotic bacteria in yoghurt was significantly found in three work groups that were control group, binary group and the group which B.