Vardiyalı çalışan işçilerde beslenme durumu, uyku kalitesi ve bazı biyokimyasal bulgular arasındaki ilişki
The relation between nutritional status, sleep quality and biochemical findings of shift workers
  1. Tez No: 435827
  2. Yazar: GÖKÇE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜDE KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplu Beslenme Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çakmak G. Vardiyalı Çalışan İşçilerde Beslenme Durumu, Uyku Kalitesi ve Bazı Biyokimyasal Bulgular Arasındaki İlişki. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Toplu Beslenme Sistemleri Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016. Bu çalışmada, vardiyalı çalışmanın beslenme durumu, uyku kalitesi ve bazı biyokimayasal parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamına 70 vardiyalı çalışan güvenlik görevlisi ve 70 normal gün saatinde çalışan bireyler alınmıştır. Bireylere kişisel bilgiler, beslenme alışkanlıkları besin tüketim kaydı, fiziksel aktivite durumu ve uyku kalitesini içeren anket yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Ayrıca, bireylerin açlık kan glikozu, LDL (düşük dansiteli lipoprotein), HDL (yüksek dansiteli lipoprotein), trigliserit gibi biyokimyasal bulguları incelenmiş ve kan basıncı ölçümleri alınmıştır. Çalışmadan elde edilen verilere göre; vardiyalı çalışan bireylerin LDL kolesterol düzeylerinin kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Çakmak G. The relations between nutritional status, sleep quality and some biochemical findings of shift workers. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, M.Sc. Thesis in Food Service Systems Program, Ankara, 2016. Aim of this study was the find out the relations between shift working and nutrition habits, some biochemical findings, physical activities and sleep quality. 70 shift working security guards and 70 daytime workers are selected among the volunteers.Questionnaire was performed face to face to them in order to find out their personal informations, nutrition habits, food consumption record, physical activity level and sleep quality. Individuals' fasting blood glucose, LDL (low density lipopretein), HDL (high density lipoprotein), triglycerides and blood presure findings evaluated in the private laboratory with doctor surveillance. As a consequence of it, shift workers' LDL values were determined higher (p0.05).