Yutma bozukluğu olan yaşlı bireylerde beslenme durumu ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and quality of life in elderly with dysphagia
- Tez No: 435826
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplum Beslenmesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yutma bozukluğu olan yaşlılar malnütrisyon riski ile karşı karşıyadır ve bu durum yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiler. Bu çalışmada, yutma güçlüğü olan hastaların beslenme alışkanlıklarının saptanması ve çiğneme gücü performanslarının değerlendirilerek yaşam kalitesi ve malnütrisyon durumu üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla Nisan 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Yutma Bozuklukları Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne başvuran yutma güçlüğü olan 55 (27 erkek, 28 kadın) yaşlı hasta ve Geriatri Polikliniği'ne başvuran gönüllü yutma bozukluğu olmayan 62 (24 erkek, 38 kadın) yaşlı üzerinde yapılmıştır. Tüm yaşlılara genel özellikleri, malnütrisyon durumu, ağız ve diş sağlığı durumları, fiziksel aktivite durumları ve yaşam kalitelerini değerlendiren anket formu uygulanmış, besin tüketim kayıtları (1 günlük) ve bazı antropometrik ölçümleri alınmıştır. Yaşlıların çiğneme gücü performansları özel bir sakız ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda, yutma bozukluğu olan yaşlıların %69.1'inin kötü, %27.3'ünün normal ve %3.6'sının iyi çiğneme gücü performansı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Older people with swallowing disorders are faced with the risk of malnutrition and this affects quality of life adversely. The aim of this study; determination of nutritional status in elderly with dysphagia, examining the relationship between food consumption and masticatory performance, as well as determination of nutrient deficiency and to examine the effect of dysphagia on quality of life in and investigate malnutrition or risk of malnutrition in elderly with swallowing disorders. The study was carried out on 55 (27 men, 28 women) patients with dysphagia at Swallowing Disorders Research and Practice Center and 62 (24 men, 38 women) healthy elderly people as control group at the Geriatrics Clinic in Hacettepe University in April 2015- April 2016. General characteristics, malnutrition status, oral health status, physical activity level and a questionnaire assessing their quality of life were applied all elderly. Also, food consumption records (1 day) and some anthropometric measurements were taken of all the elderly. Masticatory performances of the elderly were evaluate by a special gum. At the end of the study, it is determined that 69.1% of patients had bad, 27.3% of patients had normal and 3.6% of patients had better masticatory performance.