Kronik bel ağrılı bireylerde yoga ve spinal stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, fonksiyon, stres ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of yoga and spinal stabilization exercises on pain, function, stress and quality of life in patients with chronic low back pain
- Tez No: 435833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada kronik bel ağrılı bireylerde yoga ve spinal stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, fonksiyon, stres ve yaşam kalitesi üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmaya ağrısı 3 ay ve daha uzun süre devam eden 44 bel ağrılı birey dahil edildi. Bireyler rastgele 3 gruba ayrıldı. Birinci grup 15 kişiden oluştu ve bireylere 6 hafta, haftada 3 gün, egzersiz öncesinde hotpack, TENS uygulamalarıyla birlikte spinal stabilizasyon egzersiz eğitimi verildi. İkinci grup 14 kişiden oluştu ve bireylere spinal stabilizasyon egzersizleri ev programı olarak verildi, 6 hafta boyunca, her hafta haftada 1 gün kontrol edildi. Üçüncü grup 15 kişiden oluştu ve bireylere 6 hafta, haftada 3 gün nefes, asana (postür) ve gevşeme egzersizlerinin kombinasyonundan oluşan yoga programı uygulandı. Her üç grupta da egzersizler fizyoterapist eşliğinde yaptırıldı. Bireylerin sosyodemografik verileri kaydedildi, başlangıçta ve 6 haftalık tedavi sonrasında ağrı şiddetleri Görsel Analog Skalası (GAS) ile, fonksiyonel durumları Oswestry Disabilite İndeksi (ODİ) ile, stres düzeyleri Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI) ile değerlendirildi. Egzersiz ve yoga yaklaşımlarının nöroendokrin sistem üzerindeki etkisi için kortizol, seratonin, Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör(BDNF) ve Dehidroepiandosteron Sulfat(DHEA(S)) gibi biyokimyasal belirteçlerin değerleri incelendi. Tedavi sonrasında her üç grupta da istirahat ve aktivite ağrı şiddetleri, fonksiyonel durumları, stres düzeyleri ve yaşam kalitesinde anlamlı iyileşme gözlendi (p 0,05). Gruplar arası karşılaştırılmaya bakıldığında ise, üç tedavi grubu arasında farklılık gözlenmedi (p>0.05). Egzersizlerin kan biyokimyasal belirteçleri üzerine etkisine bakıldığında, kortizol, DHEA(S) ve serotonin düzeyleri 3 grupta farklılık göstermezken (p>0,05), sadece serum kortizol değeri 1.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of yoga and spinal stabilization exercises on pain, function and stress was investigated in individuals with chronic low back pain. This study study recruited 44 individuals with chronic low back pain lasting more than 12 weeks. Subjects randomly divided into stabilization exercise group (n=15) or home exercise group (n=14) or yoga group (n=15). The stabilization exercise group received gradable stabilization exercise protocol with hotpack, TENS 3 days a week, for 6 weeks. The home exercise group received gradable stabilization exercise protocol, 5 days a week, for 6 weeks. Yoga group received yoga practice 3 days a week for 6 weeks. Patients in the three groups attended treatment supervised by a physiotherapist. Pain intensity of resting and activity were evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), functional capacity was evaluated with Oswestry Disability Index (ODI) and Back Performans Scale (BPS), stress level was evaluated with state-trait anxiety inventory (STAI), serum cortisol, DHEA(S) and serotonin, BDNF level assessed before and after 6 weeks treatment. After the treatment in all three groups, rest and activity pain intensity, functional status, stress levels and quality of life was observed significant improvement (p0,05). In our study, the effect of exercise approach on blood biochemical markers was also examined, but serum cortisol, DHEA(S) and serotonin levels were no significant changes in all three groups (p>0,05).