Seyitömer Höyük Erken Tunç Çağ III seramiğinin Batı Anadolu Erken Tunç Çağı'na katkıları
Contributions of Early Bronze Age III pottery in Seyitömer Mound to the Western Anatolian Early Bronze Age
  1. Tez No: 435876
  2. Yazar: ASUMAN KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YAYLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 524
Özet
Seyitömer Höyük Erken Tunç Çağ III seramiklerinin, Batı Anadolu Erken Tunç Çağ'ına katkıları kapsamında gerçekleştirdiğimiz çalışmamız, anahtar yerleşim olan Seyitömer Höyüğü'nün kültürel özelliklerini ve niteliklerini seramikler özelinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda kullanılan yöntemler, çalışmamızın ayrıntılı ve dikkatli ilerlemesinde önemli rol oynamıştır. Anılan seramiklerin Batı Anadolu Erken Tunç Çağı'ndaki benzerlik ve özgünlükleri değerlendirilmiştir. Höyüğün kültürel ilişkilerin geçiş noktasında yer alan konumu, seramikler bağlamında vurgulanmaya çalışılmıştır. Yapılan incelemelerin sonucunda, Seyitömer Höyük Erken Tunç Çağ III seramik repertuarı ile kültürel bir kimliğin varlığından bahsedilmesine yol açmıştır. Söz konusu seramikler, kültür bölgeleri sınırlarının çizildiği ve çizileceği birçok çalışmada, Seyitömer Höyüğü'nün içinde bulunduğu bölgeye kültürel isim verebilecek nitelikte özellikler barındırdığı görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Early Bronze Age III pottery in Seyitömer Mound, the thesis in the scope of the contribute to Western Anatolian Early Bronze Age aims to appraise its cultural characteristics and qualities of the Seyitömer Mound which is key settlement. The methods used for this purpose has played an important role in the progress of the thesis detailed and careful. Similarities and originality of the aforementioned pottery in Western Anatolia in the Early Bronze Age. Mound, the location of cultural relations at the transition point, it has tried to emphasize in the context of pottery. As a result of the examination, Seyitömer mound led to the Early Bronze Age III mentioned the existence of a cultural identity with pottery repertoire. These pottery, culture district boundaries drawn in many studies and will not be drawn, it qualified to give a name to the region in which the cultural Seyitömer mound can be seen hosting features.