Endüstriyel kümelenmenin karşılaştırmalı analizi
The comparative analysis of industrial clustering
- Tez No: 435891
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı Endüstriyel Kümelenme kavramını ele alarak Türkiye'de Ege Bölgesinin İzmir ilinde faaliyet gösteren Makine Metal Döküm Kümesi ile Endüstriyel Havalandırma- İklimlendirme ve Soğutma Kümesinin durumu incelemek ve karşılaştırmalı analizini gerçekleştirmektir. Belirlenen amaç ve hipotezler doğrultusunda öncelikle literatür taraması gerçekleştirilmiş, konunun teorik ve kavramsal çerçevesi çizilmiştir. Ardından nicel araştırma yöntemleri ile alan uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular için t-testi, anova testi, faktör analizi ve korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonunda; yaşam evresinin başlangıç döneminde bulunan İAOSB Makine Metal Döküm Kümesi ile gelişme evresinde bulunan İzmir Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Kümesinin İzmir ili için önemli bir potansiyele sahip olduğu tespit edilmiştir. Kümelenme yaklaşımının yaygınlaştırılması ve sürekliliğinin sağlanması ile bu sektörlerin tüm firmaları, tedarikçileri, müşterileri ve ilişkide bulunduğu ilgili kurumların faydalanmasını da sağlayacaktır. Çalışmanın öncelikle İAOSB Makine Metal Döküm Kümesi ve Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Kümesi için daha sonra da mevcut ve yeni kurulacak kümeler için rehber niteliğinde bir doküman olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to comparatively analyze Cluster of Machinery Forming and Cluster of Industrial Air Conditioning and Cooling by evaluating the concept Industrial Clustering. At the first step, the literature is examined according to the aim and hypothesis and theoretical and conceptual framework were determined. After this process, quantitative research methods were used in the field application. T-test, anova, factor analysis and correlation analysis were used in order to evaluate findings. As a result, Cluster of Machinery Forming whish is at begining stage and Cluster of Industrial Air Conditioning and Cooling which is at the development period in İzmir Atatürk Organized Industrial Zone have important potential for İzmir Province. When the clustering approach is common and sustainable, all the firms in these sectors, their suppliers, customers and other related companies will benefit from it. It is expected that this study will be a kind of guidance document for primarily Cluster of Machinery Forming and Cluster of Industrial Air Conditioning and Cooling and current clusters and the ones which will be founded.