Bireysel emeklilik fonlarının Türkiye ekonomisindeki önemi, gelişimi ve Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırılması
Importance and development of individual retirement funds in the Turkish economy, and the comparison with European Union countries
  1. Tez No: 435892
  2. Yazar: ARZU SOLMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ PETEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Emeklilik sistemi ve sosyal güvence kavramları bazı ülkelerde doğrudan katılımcıların tercihlerine bırakılmışken, bazı ülkelerde ise bu sisteme girmek zorunlu kılınmıştır. Bu çalışmada, Avrupa ve Türkiye'deki bireysel emeklilik sistemleri üzerine araştırma yapılmıştır. Avrupa'da yer alan yedi farklı ülke seçilmiş ve Türkiye ile karşılaştırma yapılmıştır. Elde edilen verilere göre; Hollanda gelişmiş bir bireysel emeklilik sistemine sahiptir.Emeklilik yatırım fonu oranı en yüksek olan ülke (% 159.3) Hollanda'dır. Emeklilik fonlarının varlık toplamlarının ülkelere göre dağılımına bakıldığında en büyük payı % 10.6 ile İngiltere alırken, 2.sırada ise % 5.1 ile Hollanda gelmektedir. Türkiye ise % 0.19 seviyesindedir. Emeklilik fonlarının reel getirilerine göre, Hollanda % 15'lik reel getiri ile 1.sırada yer almaktadır, Türkiye ise 2013 yılında eksideyken, 2014 yılında % 5.5 oranında reel getiriye sahip olmuştur.2014 yılı verilerine göre, Hollanda'nın yatırımlarını hisse senedine yoğunlaştırdığı görülmektedir. Türkiye'de ise nakit ve mevduata olan yatırım diğer ülkelere göre ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In some countries the pension system and social security concepts has been left to the choice of participants, while in some countries it has become mandatory to enter the system. In this study, a research on pension systems in Europe and Turkey has been conducted. Seven differen tcountries in Europe has been selected and a comparison have been made with Turkey. According to the obtained data, Netherlands has a well-developed individual retirement system. Netherlands has the highest retirement fund rate which is 159.3%. When analyzed the distribution of the total assets of pension funds by country, the largest share is in United Kingdom with the share of 10.6%, and the second one is in Netherlands with the 5.1%. When it comes toTurkey, the rate is 0.19% and is continuing to develop. In terms of real return of the pension funds, Netherlands ranks number one with 15% real return, while Turkey was in negative value in 2013, in 2014 real rate of return became 5.5%. Data from 2014 shows that Netherlands has concentratedits investments in equities while in Turkey investments in cash and deposits came to the for when compared to other countries.