Enflasyon ve döviz kuru arasındaki ilişki
The relationship between inflation and exchange rate
- Tez No: 435900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMETULLAH YASEMİN BOZDAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Döviz kurlarında meydana gelecek olası değişmeler ülkeler arasında mal, hizmet ve sermaye akımlarının yanı sıra, büyüme ve enflasyon gibi değişkenler üzerinde de ciddi etkilere sahiptir. Günümüzde dış ticaret üzerindeki tarife, kota vb. kısıtlamaların giderek ortadan kalkması, izlenecek döviz kuru sistem ve politikalarını iç ve dış dengenin sağlanmasının yanı sıra dış rekabet gücünün korunması açısından da stratejik bir ekonomi politikası aracı haline getirmiştir. Bu çalışmanın temel amacı enflasyon ile döviz kuru arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmada 1994:1 – 2014:12 yılları arasını kapsayan aylık veriler ile çalışılmıştır. Bu veriler nominal döviz kuru ve enflasyon değişkenleridir. Enflasyon değişkeni Türkiye İstatistik kurumundan, nominal döviz kuru değişkeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Elektronik Veri Dağıtım Sistemi (EVDS)'den elde edilmiştir. Çalışmanın verileri değerlendirildiğinde nominal döviz kurundaki artışlardan enflasyonun etkilendiği belirlenmiştir. Buna göre Türkiye'de enflasyonla mücadele etmede döviz arttırıcı politikalar uygulanması yerinde olacaktır. Kısa vadede döviz hareketlerinin merkez bankası tarafından kontrol altında tutulmaya çalışılması enflasyon için önemli bir tedbir olarak ortaya çıkabilir. Uzun dönemde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını ve ihracatı arttırıcı tedbirlerin alınması, enflasyonla mücadelede önemli tedbirler arasında sayılabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Döviz, Enflasyon, Kur.
Özet (Çeviri)
Possible changes will occur in goods between countries in exchange rates , as well as services and capital flows, also on variables such as growth and inflation have serious effects . Today on foreign trade tariffs, quotas and so on. increasing disappearance of restrictions , monitoring system and to exchange rate policy of ensuring internal and external balances , as well as the protection of the external competitiveness of the economy has become a strategic policy tool. The main purpose of this study was to determine the relationship between exchange rate and inflation. In the study 1994:1-2014:12 has worked with the monthly data covering the period of years . These data are the nominal exchange rate and variable inflation. Inflation variable from Turkey 's Statistical Office , the nominal exchange rate of the Central Bank of the Republic of Turkey variable Electronic Data Delivery System (EDDS ) was obtained from. The study evaluated data it was determined that the increase in the nominal exchange rate affected inflation. Accordingly, the increase in foreign currency to fight inflation in Turkey will be in place policies to implement. Short- term currency movements to be kept under control by the central bank may emerge as an important measure for inflation. However, receipt of foreign direct investment and export -enhancing measures in the long term, can be counted among the most important measures in the fight against inflation. KEYWORDS: Currency , Inflation, Setup.