Turistlerin özgüven düzeyleri ve destinasyonda algıladıkları riskler arasındaki ilişki: Kuşadası örneği
The relationship between level of the tourist of self confidence and risks are received in destination: The case of Kusadasi
- Tez No: 435901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Kuşadası'na gelen turistlerin özgüven düzeyleri ile adı geçen destinasyonda algılamış oldukları riskler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya 145'i Türk, 246'sı yabancı olmak üzere 391 turist katılım göstermiştir. Araştırmaya katılım gösteren turistlerin, özgüven düzeylerini ölçmek amacıyla, Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri kullanılmıştır Araştırmada algılanan risk kavramını ölçmek için Fuchs ve Reichel (2006) tarafından geliştirilen Algılanan Risk Ölçeği uygulanmıştır. Benlik saygısı ölçeği maddelerinin verilerin parametrik veya parametrik olmadığını belirlemek için verilere Kolmogorov Smirnov Testi kullanılmıştır. Çalışmada Kolmogorov-Smirnov Z test değerleri p anlamlık değerleri 0,05'ten küçük (p < 0,05) çıkmış ve parametrik olmayan test yöntemleri kullanılmıştır. Ankete katılan turistlerin cinsiyetleri ve algıladıkları risk faktörleri arasında farklılık bulunup bulunmadığını incelemek için Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Kruskal-Wallis testi algılanan risk faktörlerinin diğer değişkenler açısından bir farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla kullanılmıştır. Risk Faktörleri Ölçeği alt boyutları ve Benlik Saygısı Ölçeği değişkenleri arasındaki ilişkinin yönü ve şiddetini belirlemek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre Benlik Saygısı Ölçeği ile Risk Algısı Ölçeği toplam puanları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Turizm, Turist, Özgüven, Destinasyon, Algılanan Risk
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to find if there is a statistical relationship between self confidence levels of people who comes to Kuşadası as a touristic purposes and their destinations risk perception in Kuşadası or not. 145 Turkish, 246 foreign tourists took part in this research as a respondent. Rosenberg Self Esteem Scale was selected to measure self confidence level of the tourists who come to Kuşadası Perceived risk scale was selected to measure perceived risk scale which was developed by Fuchs ve Reichel (2006). Komologorov Smirnov test was used to determine whether Self Esteem Scale material is paremetric or not. As Kolmogorov-Smirnov Z test semantic value has be found smaller than 0.05 (p < 0,05) nonparametric tests methods have been used used in this research. Mann- Whitney U test was used to examine whether beetween gender of the tourists who took part in a a survey and perceived risk faktors these are differences. Kruskal-Wallis test was used to examine whether factors of the perceived risk differ in terms of other variables. Correlation analysis was used to designate direction and intensity of relationship between risk factors scale sub-dimension and self esteem scale variables. According to analysis results there is an avoidant semantic relation beetween total score self esteem and risk perception. KEYWORDS: Tourism, Tourist, Self Confidence, Destination, Perceived Risk.