Türkiye'de tüketici güven endeksi ve makroekonomik değişkenler arasındaki uzun dönem ilişki: Doğrusal olmayan eşbütünleşme testlerinden kanıtlar
The long-term relationship between the consumer confidence index and macroeconomic variables in Turkey: Evidence from nonlinear cointegration tests
- Tez No: 967189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH SEDEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de Tüketici Güven Endeksi (TGE) ile temel makroekonomik değişkenlerden enflasyon oranı, işsizlik oranı, sefalet endeksi ve döviz kuru değişkenleri arasındaki uzun dönemli ilişki doğrusal olmayan yöntemler kullanılarak incelenmektedir. Bu amaç doğrultusunda, hem yapısal kırılmaların dikkate alınmadığı Yumuşak Geçişli Otoregresif (STAR) modellere dayalı Kapetanios, Shin ve Snell (KSS) (2006) ve Maki (2010) testleri hem de yapısal kırılmaların sayı, şekil ve tarih fark etmeksizin Fourier fonksiyonu ile modellenmesinde güçlü sonuçlar veren Güriş ve Sedefoğlu (2022) ve Sedefoğlu ve Güriş (2024) eşbütünleşme testleri kullanılmaktadır. Bu çalışma, Tüketici Güven Endeksi ve makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkinin belirtilen testler ile incelendiği ilk çalışma olma özelliği göstermektedir. Bulgular, tüketici güven endeksi ile makroekonomik değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ve uzun vadeli ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, doğrusal olmayan yöntemlerin, geleneksel analizlere göre yapısal değişimlerin etkisini daha başarılı şekilde yakalayabildiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, tüketici güveninin Türkiye ekonomisinde makroekonomik istikrarın sürdürülebilirliği açısından kritik bir öneme sahip olduğu anlaşılmakta; politika yapıcıların, tüketici güvenini destekleyen stratejilere öncelik vermesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the long-run relationship between the Consumer Confidence Index (CCI) in Türkiye and key macroeconomic variables namely the inflation rate, unemployment rate, misery index, and exchange rate using nonlinear econometric methods. For this purpose, both the Kapetanios, Shin, and Snell (KSS, 2006) and Maki (2010) tests, which are based on Smooth Transition Autoregressive (STAR) models and do not account for structural breaks, and the cointegration tests developed by Güris and Sedefoğlu (2022) and Sedefoğlu and Güris (2024), which utilize Fourier functions to effectively model structural breaks regCCIess of their number, form, or timing, are employed. This study represents the first attempt to examine the relationship between the Consumer Confidence Index and macroeconomic variables using these specified nonlinear testing approaches. The findings reveal statistically significant and long-term relationships between the Consumer Confidence Index and the selected macroeconomic indicators. Furthermore, it is observed that nonlinear methods are more effective than conventional linear approaches in capturing the impact of structural changes. In conclusion, consumer confidence emerges as a critical factor for ensuring macroeconomic stability in Türkiye. Therefore, it is emphasized that policymakers should prioritize strategies that support and enhance consumer confidence.