A search based analysis of decision making in simple allocation problems
Basit dağıtım problemlerinde karar verme sürecinin arama temelinde incelenmesi
  1. Tez No: 435915
  2. Yazar: RABİA TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KIBRIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tezde, basit dağıtım problemlerinin çözüm kurallarını, bir karar merciinin seçimleri ile ilgili veri olarak yorumlayıp bu basit dağıtım problemlerinin rasyonelliği üzerine odaklandık. İflas problemlerinin çözümü amacıyla kullanılan bir takım kurallar için, daralmadan bağımsızlık özelliğini, sadece sınırlandırılmış eşit ödüllendirme kuralının sağladığını gösterdik. Ek olarak, rasyonellik aksiyomunu zayıflattık ve açığa çıkan tercihlerin zayıf aksiyomu'nun daha zayıf bir versiyonunu, basit dağıtım problemleri için formüle ettik. Basit dağıtım problemlerinin çözümü için tanımlanmış, tanınmış çözümler arasında, sınırlandırılmış eşit ödüllendirme kuralının daralmadan bağımsızlık ve açığa çıkan tercihlerin zayıf aksiyomu'nun daha zayıf bir versiyonunu sağlayan tek kural olduğu sonucuna vardık. Seçim yapma sürecinde, davranışsal kısıtların varlığının olası sonuçlarını görmek amacıyla arama temelli bir model oluşturduk. Bu modelde, karar mercii, çakışan hak taleplerini karara bağlamak ve bir bölüşüm yapmak için dinamik bir arama sürecine girmek zorundadır. Son olarak, bu modelle açıklanan bütün dağıtım kurallarının rasyonel olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we focus on the analysis of rationality for simple allocation problems by interpreting solution rules as data on the choices of a policy maker. For an inventory of bankruptcy rules, we show that only constrained equal awards rule satis…es contraction independence. In addition, we weaken the rationality axiom and formulate the weak WARP (Weak Axiom of Revealed Preferences) property for simple allocation problems. We conclude that among a class of well-known solutions to simple allocation problems, the constrained equal awards rule uniquely satis…es contraction independence and weak WARP. In order to see the implications of existence of behavioral constraints in making choice, we next construct a search based model in which the decision maker has to engage in a dynamic search to adjudicate the con‡icting claims and chose a division. Finally, we show that all allocation rules can be rationalized with this simple search model.