Power outages and productivity in manufacturing sector
Üretim sektöründe elektirik kesintisi ve üretkenlik
- Tez No: 435916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA DURCEYLAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tezde Türkiye'nin de yer aldığı, gelişmekte olan on ülkede elektrik kesintisinin üretim sektörü üretkenliğine olan muhtemel etkileri incelenmiştir. Dünya Bankası'nın“Enterprises Survey”veri setinden elde edilen 2006 ve 2013 yıllarını içeren firma düzeyi veri kullanıldı. Yatay kesitsel ve ülke bazlı veri setini sıradan enküçük kareler ve 2SLS modelleri ile bağlaşım çözümlemesi yapılmıştır. Bulgularımız, Dünya Bankası'nın üst-orta gelirli ülkeler listesindeki on ülkede (Türkiye, Polonya, Meksika, Romanya, Macaristan, Ürdün, Brazilya, Arnavutluk, Bosna-Hersek ve Bulgaristan) elektrik kesintileri istatistiksel olarak anlamlı şekilde firma düzeyinde verimliliklerini olumsuz etkilediğini belirtmektedir. Özellikle, 2SLS model kullanılarak ulaşılan sonuçlarda, elektrik kesintisi yaşayan firmaların kesinti yaşamayan firmalaralara göre üretkenlik seviyeleri yüzde 1.2 daha azdır. Buna ek olarak, firma bir defa fazladan elektrik kesintisi yaşadığında, firmanın üretkenliği yüzde 0.7 oranında azaldığı sonucuna ulaştık. Son olarak, elektrik kesintisine karşı jeneratorü olan ile olmayan firma arasında ortalama yüzde 19'luk üretkenlik farkı olduğu sonucuna ulaştık. Bu sonuçlar, büyüme ve verimli istihdam olanakları açısından elektrik kesintilerinin azaltılmasının ve altyapı kalitesinin artmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper examines the possible effects that the power outages might have on the manufacturing sector in ten emerging countries including Turkey. The firm level data used here is retracted from the Enterprises Survey of World Bank and covers the period between the years 2006 and 2013. Ordinary Least Squares (OLS) and Two Staged Least Squares (2SLS) models have been adopted in the regression analysis of the cross-sectional and country based data. Our findings indicate that for ten countries – namely Turkey, Poland, Mexico, Romania, Hungary, Jordan, Brazil, Albania, Bosnia and Bulgaria – in the list of upper-middle income countries by the World Bank, power outages have a significantly negative effect on the respective country's firm level productivity. Specifically, we find that the firms experiencing power outages has productivity level 1.2 percent lower by using 2SLS model. Additionally, we also find that one additional power outage costs a 0.7 percent decrease in the firm's productivity level. Lastly, the average productivity difference between the firms those with a stable generator and non-owners is around 19 percent. These findings suggest that in leading growth and yielding employment opportunities, it is crucial to lower the power outages and improve infrastructural quality.