A social psychological analysis of Turkish employees' perception of Syrian workers in Izmir
İzmir'de Türk çalışanların Suriyeli çalışan algısının sosyal psikolojik analizi
  1. Tez No: 435914
  2. Yazar: BEYZA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BETÜL ÇELİK KIBRIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, üzerinde geniş bir literatür bulunmayan Suriyelilerin Türkiye'ye göçü boyutuna katkı yapmayı amaçlamaktadır. Araştırma, yerlilerin Suriyeliler algısını sosyal-psikolojik perspektiften incelemektedir. Türk çalışanların Suriyeli algısını analiz etmek için betimsel araştırma metodolojisi uygulanmaktadır. Araştırmanın verileri, Izmir Basmane'de Suriyeli işçiler ile aynı işyerinde olan Türk çalışanlar ile yarı-yapılandırılmış, yüz yüze ve derinlemesine görüşme ile elde edilmiştir. Çalışmanın bağlamı, son beş yılda Suriyelilerin yoğun bir şekilde göç ettiği Basmane bölgesidir. Çalışmanın bulguları, algı oluşumu sürecinde, Türk çalışanların Suriyeliler hakkındaki algılarının değişkenlik gösterdiğini ve çoğunlukla Türklerin iç-grup ve dış-grup özdeşleştirmesine; anksiyete, korku ve tehditin köklü nedenlerine, grup sınırlarının geçişkenliğine ve Suriyelilere sunulan sosyal, politik ve ekonomik hakların değerlendirilmesine bağlı olduğunu ileri sürmektedir. Bu faktörler arasında, katılımcıların milli kimliklerine atfettikleri önem derecesinin ve işyerlerindeki iş pozisyonlarının Suriyelilere karşı olumsuz tutumların segilenmesinde ciddi ölçüde etkili olduğu bulunmuştur. Türklerin algılarının yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi ve Suriyeliler ile yüz yüze temasta geçirdikleri zaman diliminden bağımsız olarak şekillendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to make a contribution to the narrowly-studied dimension of the Syrian immigration in Turkey. It examines the perception of the natives towards Syrians from a social-psychological perspective. In order to analyze Turkish employee perception of Syrians, descriptive research methodology is applied. Data of the study are obtained by semi-structured, face to face, in-depth interviews with 20 Turkish employees currently working along with Syrians in their workplaces in Basmane, Izmir. Basmane, a region that has received Syrians at an unprecedented rate over the past five years, is the context of the study. Findings of the study suggest that, Turkish employees' perceptions about Syrians vary and depend mostly upon their in-group and out-group identifications; deep-rooted causes of anxiety, fear and threat; group boundaries (permeable or not); their assessments regarding the social, political and economic rights offered to Syrians by the Turkish state. Among these factors, degree of importance attributed to national identity of the respondents and their position in their workplaces are found to be heavily influential in the expression of negative attitudes towards Syrians. Perceptions of the Turks are found to be shaped independently by their age, gender, education level and the time spent in face to face contact with Syrians.