Hayat bilgisi dersindeki değerlere yönelik öğrenci görüşleri ve edinim durumları
Student views and acquisition conditions for values in life study lessons
  1. Tez No: 435925
  2. Yazar: FATMA AK TEFEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM TAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırma, Hayat Bilgisi Dersinde kazandırılan değerlere yönelik öğrenci görüşlerini ve edinim durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ulaşmak için 2014-2015 eğitim-öğretim yılı içerisinde Kırşehir ili Kaman ilçesinde bulunan 5 ilkokulun 3. sınıflarında öğrenim görmekte olan 166 öğrenci ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmış ve veriler dört adet açık uçlu soru ve bu sorularla ilgili dört adet resim çiziminden oluşan veri toplama formu ile toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde içerik analizi ve görsel analiz tekniği işe koşulmuştur. Öğrencilerin belirlenen değerler (sevgi, yardımseverlik, yeniliğe açıklık ve vatanseverlik) ile ilgili görüşleri içerik analizine tabi tutulurken, söz konusu değerler ile ilgili olarak çizilen resimler görsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma verilerine göre aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: 1.“Sevgi denilince aklınıza gelenleri yazınız.”sorusuna öğrenciler en çok,“insan sevmek (birini sevmek, arkadaş sevmek)”,“aileden olanları sevmek (anne, baba, kardeş, amca, teyze vb.)”ve“hayvan sevmek”cevaplarını vermişlerdir. 2.“Sevgi denilince aklınıza gelenlerin resmini çiziniz.”sorusuna öğrenciler en çok,“sarılmak, kucaklaşmak, el ele tutuşmak”,“insan sevmek (arkadaş sevmek)”ve aileden olanları sevmek (anne, baba, kardeş vb.)“ ile ilgili resimler çizmişlerdir. 3. ”Yardımseverlik denilince aklınıza gelenleri yazınız.“ sorusuna öğrenciler en çok, ”insanlara yardım etmek“, ”arkadaşa yardım etmek“ ve ”yaşlılara yardım etmek“ cevaplarını vermişlerdir. 4. ”Yardımseverlik denilince aklınıza gelenlerin resmini çiziniz.“ sorusuna öğrenciler en çok, ”yaralanan birisine yardım etmek“, ”trafikte karşıdan karşıya geçen birisine yardım etmek“ ve ”yaşlılara yardım etmek“ ile ilgili resimler çizmişlerdir. 5. ”Yeniliğe açıklık denilince aklınıza gelenleri yazınız.“ sorusuna öğrenciler en çok, ”teknolojik yenilik ve icatlar“, ”Atatürk sayesinde yeniliklerin olması“ ve ”yeni bir şeyin olması“ cevaplarını vermişlerdir. 6. ”Yeniliğe açıklık denilince aklınıza gelenlerin resmini çiziniz.“ sorusuna öğrenciler en çok, ”teknolojik yenilik ve icatlar“, ”yeni bir şeyin olması“ ve ”okullu olmak/okulda yeni bilgiler öğrenmek“ ile ilgili resimler çizmişlerdir. 7. ”Vatanseverlik denilince aklınıza gelenleri yazınız.“ sorusuna öğrenciler en çok, ”vatanı sevmek“, ”vatan için canını feda edebilmek“ ve ”vatanı korumak“ cevaplarını vermişlerdir. 8. ”Vatanseverlik denilince aklınıza gelenlerin resmini çiziniz.“ sorusuna öğrenciler en çok, ”vatanı korumak“, ”bayrağımızı sevmek, İstiklal marşımızı coşkuyla söylemek“ ve ”vatan için canını feda edebilmek" ile ilgili resimler çizmişlerdir. 9. Öğrenciler programda yer alan sevgi değerine ait 11 alt kategoriden 8'ini kazanırken 3'ünü kazanamamışlardır. 10. Öğrenciler programda yer alan yardımseverlik değerine ait 5 alt kategoriden hepsini kazanmışlardır. 11. Öğrenciler programda yer alan yeniliğe açıklık değerine ait 11 alt kategorilerden 6'sını kazanırken 5'ini kazanamamışlardır. 12. Öğrenciler programda yer alan vatanseverlik değerine ait 12 alt kategorilerden 9'unu kazanırken 3'ünü kazanamamışlardır.
Özet (Çeviri)
This survey was aimed to determine the student perceptions, views and acquisition conditions which are gained in life study lessons for personal properties. For this aim, the survey was done by 166 students who are attending at the third class of elementary school in Kaman Province, Kırşehir City at 5 different school at 2014-2015 education term. Descriptive research was used and data was collected with a form which had 4 open-ended questions and 4 pictures related to the questions. Techniques of content and visual analyses were set to work. While the views of the students related to personal properties (love, charity, innovation and patriotship) were exposed to content analysis, drawn pictures related to personal properties were solved by visual analysis technique. The following results were obtained as a result of the survey: 1. As a response to a question of“Please write what comes to your mind as you hear the love”, the students were replied mostly“loving a person (loving someone, loving a friend”,“loving someone from family (mother, father, brother or sister, uncle, aunt etc.)”and“loving animals”. 2. As a response to a question of“Please draw the pictures what comes to your mind as you hear the love”, the students were drawn the pictures mostly related to“hugging, cuddling, holding hands”,“loving a person (loving a friend)”and ve loving someone from family (mother, father, brother or sister etc)“ . 3. As a response to a question of ”Please write what comes to your mind as you hear the charity“, the students were replied mostly ”helping the people,“helping to a friend”ve“helping the elders”. 4. As a response to a question of“Please draw the pictures what comes to your mind as you hear the charity”, the students were drawn the pictures mostly related to“helping the wounded people”,“helping the people crossing in traffic”and“helping the elders”5. As a response to a question of“Please write what comes to your mind as you hear the innovation”, the students were replied mostly“technological innovations and inventions ”innovations by Atatürk“ and ”being a new thing“. 6. As a response to a question of ”Please draw the pictures what comes to your mind as you hear the innovation“, the students were drawn the pictures mostly related to ”technological innovations and inventions“, ”being a new thing“ and ”being a student/ learning new information in the school“. 7. As a response to a question of ”Please write what comes to your mind as you hear the patriotship“, the students were replied mostly ”loving the homeland“ and ”be able to make the supreme sacrifice for homeland“ ”saving the homeland“. 8. As a response to a question of ”Please draw the pictures what comes to your mind as you hear the patriotship“, the students were drawn the pictures mostly related to ”loving the homeland“, ”loving our flag“, ”saying our national anthem enthusiastically“ and ”be able to make the supreme sacrifice for homeland". 9. Students have gained 8 out of 11 love sub-categories while they don't have gained 3 other love sub-categories in the program. 10. Students have gained all of 5 charity sub-categories in the program. 11. Students have gained 6 out of 11 innovation sub-categories while they don't have gained 5 other innovation sub-categories in the program. 12. Students have gained 9 out of 12 patriotship sub-categories while they don't have gained 3 other patriotship sub-categories in the program.