Essays in applied macroeconomics
Uygulamalı makroekonomi alanında makaleler
  1. Tez No: 435924
  2. Yazar: EMİNE ZEREN TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. REMZİ KAYGUSUZ, YRD. DOÇ. HAKKI YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez farklı kantitatif makroekonomik soruları inceleyen iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Türkiye - AB arasında işgücü hareketliliğini kısıtlayan maliyetlerin kaldırılmasının, bölgesel (Türkiye'yi kapsayan AB) ve yerel ölçekte, ekonomik etkileri araştırılmaktadır. Klein ve Ventura (2009)'da geliştirilmiş olan, işgücü hareketlerinin endojen olduğu bir büyüme modeli kullanılmaktadır. Model parametreleri, modeli 2010 yılı Türkiye ve AB ekonomileriyle tutarlı yapacak şekilde seçilmiştir. İşgücü hareketliliğini kısıtlayan maliyetlerin, tamamen ve kısmen, kaldırılmasıyla yapılan analizlerin sonuçlarına göre uzun dönemde bölgesel üretim %6.2-%8 arasında, bölgesel sermaye ise %6-%8 arasında artmaktadır. Türkiye doğumlu genç neslin refah artışı %1.06 ve %2.04 arasında değişirken, AB doğumlu genç nesil refah kaybına uğramaktadır ve bu kayıp %0.08-%0.13 arasında değişmektedir. İkinci bölümde, finansal piyasalardaki gelişmenin, ABD'de gözlemlenebilir benzer özelliklere sahip (homojen) çalışanlar arasındaki ücret eşitsizliği artışında oynadığı rol araştırılmaktadır. Bu amaçla, homojen çalışanların yatırım yapma kabiliyetlerine göre farklılaşan (heterojen) firmalarda çalıştığı eksik piyasa modeli geliştirilmiştir. Model ekonomisinde işgücü ve finansal piyasalar sürtünmelidir. Finansal piyasalardaki gelişme, sürtünmenin azalması ve firmaların daha çok borçlanabilmesi anlamına gelmektedir. Finansal piyasalardaki gelişme öncesi ekonomiyi temsil eden referans ekonominin parametleri, model ekonominin 1974Ç1-1979Ç4 arası ABD ekonomisiyle tutarlı olmasını sağlayacak şekilde seçilmiştir. Finansal piyasalarda firmaların borçlanma kısıtının azaltılmasıyla yapılan alıştırmanın sonuçlarına göre finansal gelişme sonrası ücretlerin varyansı %2.8 artarken ücretlerin logaritmasının varyansı %8.6 azalmaktadır. Bu sonuç finansal piyasalardaki gelişmenin ekonominin bütününü iyileştirmesinden ve ortalama ücretlerde yüksek bir artış olmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of two chapters each of which investigates di¤erent ques- tions in quantitative macroeconomics. In the …rst chapter, I scrutinize the regional (EU including Turkey) and locational economic implications of removing barriers to labor mobility between Turkey and the EU. I use the growth model with endogenous labor movements developed in Klein and Ventura (2009). I set model parameters so that the model economy is consistent with EU and Turkish economies in 2010. Findings show that removing barriers to labor mobility, fully and partially, generates regional output growth in the long-run at range 6.2%-8% while growth in regional capital is between 6%-8%. Besides, welfare gains for young natives in Turkey are at range 1.06%-2.04%. Yet, young natives in the EU are exposed to welfare losses which changes between 0.08% and 0.13%. In the second chapter, I explore the quantitative role of …nancial development in the rise of residual wage inequality in the US. I built an incomplete-markets model in which homogenous workers work in …rms possessing heterogeneous investment e¢ ciency. Labor and …nancial markets are frictional. Financial development means an increase in …rms’capacity to borrow. I set model parameters so that the benchmark economy -that is pre-…nancial devel- opment economy- is consistent with the US economy in between 1974Q1-1979Q4. Findings show that variance of wages increase by 2.8% after …nancial development. However, variance of log-wages decreases by 8.6% suggesting that there is a large increase in average wage as a result of overall improvement in the economy after …nancial development.