Güncel sanatta oyun kuramı ve oyun kavramı
The play concept in comtemporary art
  1. Tez No: 435969
  2. Yazar: SEMİN SİNEM CACHO DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜLFET ILGAZ TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
“Güncel Sanatta Oyun Kuramı ve Oyun Olgusu”başlıklı tez çalışmasında oyun olgusunu anlaşılır hale getirmek amacıyla, öncelikle oyun kavramı üzerine çalışmış düşünürlere yer verilmiştir. Oyun kavramı tarihsel, toplumsal, mitolojik, felsefi, sanatsal ve bireysel olmak üzere çeşitli açılardan kısaca ele alınmıştır. Güncel sanatın, günümüzde kavramsal anlamda sürekli değişime uğrayan zemininde tanımlanmasının önem arz ettiği düşünülmüş; güncel sanata ve oluşum sürecine değinilmiştir. Sanatsal bağlamda oyun kavramı ve günümüz sanatında oyunsal unsur incelenmiştir. Oyun ve Güncel Sanat'ın ortak noktaları ve benzerlikleri açıklanarak, bu bilgiler ışığında“Güncel Sanatta Oyun Kuramı ve Oyun Olgusu”başlıklı tez çalışması, oyun kavramından esinlenen ve oyun olgusunu kullanmaya eğilimli, 1960 sonrası güncel sanatçılarla desteklenmiştir. Son olarak, tez yazarının konu ile bağlantılı olan çalışmalarından örnekler verilerek tez tamamlanmıştır. Bu tez çalışması aracılığıyla günümüz sanatının olmazsa olmazı durumuna gelen ve yapıtta samimiyeti, varoluşu, yapıtın sanat yapıtı olmasını sağlayan unsurlardan en önemlisinin oyun olduğu sonucuna varılmıştır. Oyunun teoride kavranması yanında uygulanabilirlik düzeyinde tespitlerde bulunulmuştur. Böylece tez çalışmasının başlıca hedeflerinden biri olan, genç sanatçıları sanat alanındaki oyun kavramı ile tanıştırıp, kendi sanatsal oyunlarını kurmalarında vizyon kazandırma hedefine ulaşıldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to make this thesis comprehensible, several philosophers who worked with the concept of 'play' in their works of art are focused upon. The 'play' element is briefly discussed from various angles, such as the historical, social, mythological, philosophical, artistic and personal viewpoints. Contemporary art, which constantly changes the current definition of the basis of“conceptual meaning”is thought to have significance; It is attempted to be referred to in relation to contemporary art and the process of formation. The research is about the element of 'play' in contemporary art. In support of this, the similarities of the notion of 'play' within the world of contemporary art will be analysed and discussed along with the artists who are inspired by the concept of 'play', and who tend to use the 'playful' element within their work. I will discuss the idea of 'play' and Contemporary Art with the objective to explain the things that they have in common, and then incorporate this information into the light of“The Play Concept in Contemporary Art”. Finally, the thesis dissertation is complemented by various examples of the artistic works associated with the author. The aim of this thesis is to introduce the young artist to the concept of the element of 'play' within contemporary art in the hope of helping them to find their own voice in todays world of art.