Güncel sanat üretiminde oyun olgusu
The phenomenon of game in contemporary art production
  1. Tez No: 807600
  2. Yazar: EMİNE BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyaya gözlerini açmasından itibaren oyun dürtüsü ile dolan insanoğlu, doğada bu dürtü ile var olmasının yanı sıra yaşamını, kendisini ve çevresini anlamlandırabilmesini de oyun güdüsü ile sağlamıştır. Oyun olgusu akıllara, genellikle kısıtlanmış haliyle çocukluk dönemini ve çocuk oyunlarını getirmektedir. Halbuki oyunun insan yaşamı içerisindeki yeri bu kadarla sınırlı değildir. İnsanın bütün faaliyetlerinin temelinde oyun bulunmaktadır.“Güncel Sanat Üretiminde Oyun Olgusu”isimli tez çalışmasında oyun olgusunun netliğe kavuşması amacıyla, ilk olarak oyun kavramı ele alınmıştır. Tarihsel, toplumsal, kültürel, mitolojik, felsefi yönden oyunun araştırılması ardından belirli düşünürlerin ve kuramcıların oyun yorumları değerlendirilmiştir. Ardından oyunun, sanatta bir iletişim yöntemi dahilinde nasıl kullanıldığı üzerinde durulmuştur. Oyunun unsurlarının sanat ile olan benzerliği incelenmiştir. Bununla birlikte oyun etkisi barındıran akımlar, sanatçılar ve yapıtları örneklendirilmiştir. Sanatsal bağlamda oyun olgusunun irdelenmesi üzerine oyun-sanat ve oynayan-sanatçı ilişkisi kurulmuştur. Oyun ile Güncel Sanat'ın buluşmuş olduğu ortak paydalar ve oyunun güncel sanat üretimlerindeki etkisi açıklanmakla birlikte, oyun olgusundan esinlenerek yapıtlarında oyunsu unsur barındıran, özellikle 1990 sonrası güncel sanatçılar çalışmaya dahil edilmiştir. Tez yazarının konu ile ilişkili üretmiş olduğu çalışmalarından örnekler aktarılarak tez tamamlanmıştır. Güncel sanat kapsamında teorik açıdan kavranan oyun olgusuna, uygulanabilirlik yönünden de tespitlerde bulunulmuştur. Dünya bir oyun alanı, insanlar ise birer irade sahibi kuklalar/oyuncak bebekler şeklinde benimsenen görüşün geliştirilerek, oyuncu insanın bu oyun alanını sanatla oluşturması kişisel uygulamalar yoluyla sağlanmıştır. Böylelikle günümüz sanatına aktarımı ardından katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Bu tez çalışması aracılığı ile yapıt üretme ereğinin, barındırdığı oyun güdüsü olduğu, üretim sürecinin kendisinin dahi oyun haline büründüğü ve üretim sürecinde sanatçıya, sergilenişinden itibaren ise izleyiciye bir oyun alanı sağladığı tespit edilmiştir. Oyun güdüsünün benliğimizin özünü oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mankind, who has been filled with the urge to play since he opened his eyes to the world, has enabled him to make sense of his life, himself and his environment, as well as existing in nature with this urge. The phenomenon of play brings to mind the childhood period and childrens games, usually. However, the place of the game in human life is not limited to this. Play is the basis of all human activities. After the historical, social, cultural, mythological and philosophical aspects of the game, certain thinkers and theorists interpretations of the game were evaluated. Then, the similarity of the elements of the game with the art was examined. Movements, artists and their works that hold the effect of the game are exemplified. Afterwards, a game-art and player-artist relationship was established. The effect of the play on contemporary art production is explained and contemporary artists who have a play element in their works especially after 1990 are included in the study. The thesis was completed by giving examples from the works of the thesis author related to the subject. The applicability of the game phenomenon within the scope of contemporary art has also been determined. The world is a playground and people are puppets with willpower, and it is through personal practice that the actor creates this playground through art. Through this thesis, it has been determined that the purpose of producing a work is the motive of play, that even the production process itself becomes a play and provides a playground to the artist during the production process and to the audience after its exhibition. It was concluded that the game motive constitutes the essence of our self.