Niceliksel gevşeme dönemlerinin emtia, döviz ve hisse senedi piyasalarındaki volatiliteye etkisi
Effect of quantitative easing periods on volatility of commodity, foreign exchange and stock exchange markets
  1. Tez No: 435975
  2. Yazar: YUSUF PALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Para politikaları son yıllarda merkez bankaları tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle 2008 küresel krizi sonrasında dört büyük merkez bankası FED, BOE, ECB ve BOJ'un uyguladıkları programlarla para tabanını önemli ölçüde arttırdığı görülmektedir. Bu programlar içerisinde FED'in niceliksel gevşeme programlarının (QE) küresel finans üzerinde oldukça etkin olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada QE1, QE2 ve QE3 dönemlerinin emtia, döviz piyasaları ile hisse senedi piyasalarındaki volatiliteye (oynaklığa) etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda altın ve petrol fiyatlarından oluşan iki adet emtia, USD/TL kurundan oluşan bir adet döviz kuru, BİST30 ve S&P500 endeksinden oluşan iki adet hisse senedi endeksi kullanılmıştır. İncelenen varlıklar için önce uygun ARIMA modelleri tespit edilmiş ve ardından uygun GARCH modeli belirlenerek volatilite modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, monetary policies are intensively used by central banks. Particularly, after the global crisis of 2008, it has been observed that four major central banks, FED, BOE, ECB and BOJ, have increased their monetary base through application of their respective programs. Among them, Quantitative Easing (QE) programs of FED is considered to be quite effective on global finance. In this study, effect of QE1, QE2 and QE3 periods on volatilities of commodity and foreign exchange markets and of stock index assets were attempted to be measured. Accordingly, two commodities with gold and oil prices, an USD/TL exchange rate and two stock indexes from BİST30 and S&P500 were used. For the assets that were analyzed, first, the relevant ARIMA models and then, the relevant GARCH model were determined and volatility was modelled accordingly.