Nonlinear modeling of non-Newtonian hydrodynamic lubrication
Newton olmayan hidrodinamik yağlamanın doğrusal olmayan modellemesi
  1. Tez No: 575139
  2. Yazar: HUMAYUN AHMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUCA BIANCOFIORE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yüzeylerin kayma performansını artırmak için yağlama çok önemlidir. Mekanik ve biyolojik sistemlerde güç iletimi verimi, aşınma ve enerji kayıplarını en aza indirmek için uygun yağlamaya dayanır. Fakat pratik uygulamaların çoğu, kayganlaştırıcının Newtonyen olmayan davranış sergilemesine ya da kayma incelmesi ve viskoelastisite göstermesine neden olan koşulları içermektedir. Bu çalışmada, kayma incelmesini ve viskoelastik etkileri modellemek için bir boyutlu viskoelastik Reynolds denklemi önerilmiştir. Model, farklı geometriler için ince filmlerin doğrudan sayısal simülasyonu (DNS) ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar sadeleştirilmiş modellerin niteliksel ve niceliksel yönden DNS sonuçları ile uyumlu olduğunu göstermektedir. Yağlayıcı madde elastisitesi önem kazandıkça basınçta yüksek değişimler meydana gelmekte, polimer relaksasyon zamanı karakteristik akış zamanına göre yavaş kaldıkça ise basınçta değişim gözlenmemektedir. Net film basıncının bir Newton ve viskoelastik bileşenin bir üst düşümü olduğu gösterilmiştir. Viskoelastik basınç, temas geometrisi değiştikçe değişmektedir. Sabit eğimli yüzeyler (düz sürgü), film basıncında sabit bir düşüş sergilerken, parabolik yüzeyler düşük gevşeme süreleri için basıncı artırabilir.
Özet (Çeviri)
Lubrication is essential to improve the performance of sliding surfaces. Power transmission in mechanical and biological systems rely on proper lubrication to minimize wear and energy losses. However, most practical applications involve conditions that cause or require the lubricant to exhibit non-Newtonian behavior, namely shear thinning and viscoelasticity. In this study a novel non-linear 1D Reynolds equation is proposed for modeling shear thinning and a 1D viscoelastic Reynolds equation is proposed to model viscoelastic effects. The models are compared with the direct numerical simulation (DNS) of thin films for different geometries. The results are in good qualitative and quantitative agreement indicating the simplified models are valid. The pressure presents strong variations as lubricant elasticity becomes significant, but stagnates as the polymer relaxation time becomes slow compared to the characteristic flow time. The net film pressure is shown to be a superposition of a Newtonian and viscoelastic component. The viscoelastic pressure varies as contact geometry changes. Surfaces with constant slope (plane slider) exhibit a constant decrease in film pressure whereas parabolic surfaces can enhance pressure for low relaxation times.