Kişilik ve kültürel zeka arasındaki ilişki: Hava yolu çalışanları üzerine bir çalışma
The relationship between personality and cultural intelligence: A study on airline employees
  1. Tez No: 435977
  2. Yazar: VİLDAN KEBABCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küreselleşmenin her alanda etkisini iyice göstermesi ile uluslararası firmalarda çalışanların kültürel farklılıkları giderek artmaktadır. Uluslararası örgütler bu farklılıkları yönetebilmek ve çalışanların verimliliğini artırabilmek için kültürel zekaya ihtiyaç duymaktadır. Bu araştırmada çalışan personelin kişilik özelliklerinin incelemesi ve bu özelliklerinin kültürel zekâya olan etkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda, özellikle çalışan açısından çok kültürlü bir nitelik taşıyan havayolunda çalışanların başka kültürden insanlarla etkileşimi ve bu süreçte kişiliğinin rolünün incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada kişilik kavramı ana hatlarıyla ele alınmış ve kişiliği etkileyen faktörler ve kişilik kuramları üzerinde durulmuştur. Kültürel zekânın boyutlarının birey üzerindeki etkisi incelenerek, bu boyutların kişilik faktörüne etkileri araştırılmıştır. Beş faktör kişilik modeli anketi ve kültürel zeka ölçeği anketi yapılarak havayollarında çalışan personellerin kişilik özelliklerinin kültürel zekaya olan etkileri araştırılmıştır. Yabancı uyruklu pilotların farklı ülkelerde yaşamalarından dolayı kültürel zekalarının yerli pilotlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Yapılan anketler sonucu; havayolu personelinin dışadönük yönlerinin yüksek olması sebebiyle farklı kültürlerle birlikte yaşamalarından dolayı kültürel zeka seviyeleri yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With globallization shows impact at all areas, the cultural diversity of employees is increasing. International organisations needs cultural intelligence to manage these diversities and increase the efficiency of employees. In this research, the personal characteristics and the effect of those characteristics has been investigated. The main goal of this research is to examine the interactions of the employees from different cultures and the role of the personal characteristics at airways that bears multicultural structure. At this study, personality concept is approached with the main lines and dwelled on the factors that effect the personality. Effect of the aspect of cultural intelligence examined and the effects of the aspects to personality factor. The five-factor model of personality and cultural Intelligence scale survey was undertaken of all staff who work for the airlines the effects of cultural intelligence and personality traits were investigated. . Because of the experience of foreign pilots in different countries it seems to be higher than the domestic pilots of cultural intelligence. The survey's results; Due to the high extroverted aspects of airline personnel because of their experience with different cultures cultural intelligence levels were higher.