Görücü usulü evlenen çiftler ile flört ederek evlenen çiftler arasındaki evlilik sonrası evlilik dinamiklerinin karşılaştırılması
Comparison of marriage dynamics after marriage between arranged married couples and dating ones
  1. Tez No: 435978
  2. Yazar: BETÜL ÇAKICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, en az 3 yıllık evli kadınlardan görücü usulü ve flört ederek evlenenlerin evlilik uyum ve hoşnutsuzluk düzeylerindeki farklılıkların ortaya konmasıdır. Araştırmaya İstanbul İlinde Kartal ilçesinde ikamet eden ve rastlantısal olarak seçilen 100 evli kadın alınmıştır. Araştırmada“Evlilik Uyum Ölçeği”,“Evlilik Hoşnutsuzluk Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan bir sosyo demografik veri formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizine göre, evlenme biçimi ile evlilik uyumu ve evlilik hoşnutsuzluğu arasında anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. Örneklemde seçilen kadınların hepsinin evlilik uyum puanları düşük çıkmıştır. Flört ederek evlenen kadınlarda ise evlilik öncesi flört süresi ile evlilik hoşnutsuzlukları arasında negatif ve anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Yapılan araştırmanın bulguları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out with women who are married at least for 3 years by flirting or having arranged marriage and it aims to reveal the differences of their adjustment and disaffection level. 100 married women who lived in Kartal district of İstanbul participated into study. In this research“Marital Adjustment Scale”,“Marital Disaffection Scale”and a socio demographic data form which is prepared by the investigator were used. According to the statistical analysis of the results gathered, there was no significant correlation between marrying style and marital adjustment and disaffection. There was a negative and significant correlation between duration of flirting which has been spent before marriage and marrital disaffection. Results of the study are discussed in the light of the literature