Kariyer uyumluluğu programının RPD öğrencilerinin kariyer uyumluluk düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of effectiveness of career adaptability program on career adaptability level of students of RPD
- Tez No: 435983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, rehberlik ve psikolojik danışmanlık lisans programı 1.sınıf öğrencileri için hazırlanan kariyer uyumluluğu programının, öğrencilerin kariyer uyumlulukları üzerindeki etkililiğini belirlemektir. Yöntem: Bu araştırmada, öntest-sontest deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen seçilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni öğrencilerin kariyer uyumluluğudur; bağımsız değişken ise rehberlik ve psikolojik danışmanlık lisans programı 1.sınıf öğrencileri için hazırlanan kariyer uyumluluğu programıdır. Araştırma grubunu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde 2015-2016 eğitim öğretim yılında öğrenim gören, amaçlı örnekleme yoluyla seçilmiş üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma grubunda 16'sı deney grubunda 16'sı ise kontrol grubunda bulunan toplam 32 üniversite öğrencisi yer almaktadır. Araştırmada, Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, programın etkililiğini belirlemek için Betimsel İstatistikler, Mann Whithney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine effectiveness of career adaptability development program which was prepared for 1. Grade students of Psychological Counselling and Guidance Program, on career adapt of students. Method: In this study, pre-test post-test and control group with experimental design was selected. Dependent variable of this study is career adaptability; independent variable is career adaptability development program which was prepared for 1. Grade students of Psychological Counselling and Guidance Program. Research group consists of randomly selected university students who studies in education faculty of Eskisehir Osmangazi University in 2015-2016 education term. In research group, there are 16 university students from experiment group, 16 university students from control group totally 32 university students. In the study, Career Adaptability Skills Scale was used. Mann Whithney U, Wilcoxon Signed Ranks Test and Descriptive Statistics were used to determine effectiveness of program.