Türkiye'de beyin göçü ve tersine beyin göçü olgularının değerlendirilmesi
The assessment of brain drain and brain gain phenomena in Turkey
  1. Tez No: 435984
  2. Yazar: GÜLDEN KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Beyin göçü ve tersine beyin göçünün ülke ekonomilerine yaptıkları katkı ve neden oldukları kayıplar göz önüne alındığında bu konunun üzerinde ciddi düşünülmesi ve araştırılması gereken bir konu olduğu sonucuna varılır. Bu konu üzerine yapılacak çalışmalar beyin göçüne karşı alınacak önlemleri ve tersine beyin göçünü arttırmaya yönelik adımları belirlemede yol gösterici olacaktır. Bu çalışmanın temel amacı beyin göçü ve tersine beyin göçü çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin itici ve çekici faktörlerini belirlemektir.Yapılan çalışmada yurtdışına göç etme nedenlerinin maddi imkanlardan daha çok sosyal ve politik nedenler olduğu saptanmıştır. Tersine beyin göçü grubundaki katılımcıların ise geri dönüş nedenleri; medeni durumlarının etkisiyle ailelerine olan bağlılıkları, yurtdışında akademi çevresindeki milliyetçi tutum ve neticesinde akademik kariyerlerinde yükselmenin zorluğu, ülkelerine olan vefa duygusu ve dönmüş oldukları kurumlardaki maddi ve manevi doyum olarak belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
Taking the contributions and the losses of brain gain and brain drain respectively into consideration, it is assumed that these two phenomena need to be examined thoroughly. In the light of the studies on brain drain and brain gain, precautions against brain drain and steps for brain gain may be identified. The main focus of this study is to determine the pull and push factors of The Republic of Turkey in terms of brain darin and brain gain.The findings of this study indicate that the the push factors of Turkey are social and polical rather than economical. On the other hand, the pull factors of Turkey are family ties, difficulties in academic life as a result of nationalist attitudes, loyalty to their countries, and economical and personal satisfaction in the organizations they work in Turkey.