Destekleyici müdür davranışı ile okul kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between supportive principal behavior and school culture
  1. Tez No: 435991
  2. Yazar: TÜBA YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırmada öğretmenlerin görüşlerine dayalı olarak destekleyici müdür davranışı ile okul kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel model kullanılarak yapılandırılmıştır. Çalışmanın örneklem grubu, 2011-2012 eğitim öğretim yılında Kütahya ili Tavşanlı ilçesinde görev yapan, 388 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada Şişman (1994) tarafından geliştirilen Örgüt Kültürü Ölçeğinin okuldaki uygulama ve durumlara ilişkin olan ikinci kısmı, Hoy (1997) tarafından geliştirilen ve Turan (1998) tarafından geçerlilik ve güvenirliliği hesaplanmış olan Örgütsel İklimi Betimleme Ölçeğinin alt boyutlarından olan destekleyici müdür davranışını kapsayan boyut veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre öğretmenler, okul müdürlerinin sosyal bütünlük ve destekleyici müdür davranışının okullarda ara sıra; hoşgörü ve güven ile öğrenci ve programa odaklılık davranışını okullarda çoğu zaman sergilendiğini düşünmektedir. Öğretmenlerin sosyal bütünlük boyutuna ilişkin görüşleri ile destekleyici müdür davranışına ilişkin görüşleri arasında anlamlı düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sosyal bütünlük boyutunun mezun olunan okul türü; hoşgörü ve güven boyutunun cinsiyet ve okuldaki hizmet süresi; öğrenci ve programa odaklılığın cinsiyet ve mezun olunan okul türü değişkenlerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Tartışma ve Sonuç: Bu araştırmada, destekleyici lider davranışı gösteren okul müdürlerinin görevli olduğu okullarda, okul kültürünün temel bileşenlerinden biri olan sosyal bütünlüğün yüksek düzeyde var olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, okullarda öğrenci ve programa odaklılık ile hoşgörü ve güven ortamının okul müdürünün destekleyici müdür davranışıyla ilişkili olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to examine the relationship between school culture and supportive leadership behaviors in Turkish public schools. Method: This study was configured by being utilized the relational model of quantitative investigation methods. The sample group of the research was consisted of 388 teachers served between 2011-2012 educational years in Tavşanlı-Kütahya. In this study, the scales were used as data collection equipment including the second part of Organizational Culture Scale developed by Şişman (1994) and the scales including the supportive principal behavior dimension of Organizational Climate Description Questionnaire by Hoy (1997). Findings: According to the results of the study; teachers think that most of the time, the tolerance and the confidence with the student and focusing on the program were displayed, on the other hand, the social unity dimension with the supportive principal behavior were displayed at school from time to time. It is stated that there was a significant level, positive directional relationship between the views of the social unity dimension of teachers and the view of the behavior of the supportive principal. Besides, it is identified that social unity dimension is differentiated from the graduation from the school type; the dimension of the tolerance and the confidence was differentiated from the gender and the time of serving period; the focusing on the student and the program were differentiated from the sex gender the type of the graduation from the school. Results and Discussion: The results of this study indicate that there was a correlation between social unity and supportive principal behavior as perceived by teachers in Turkish public schools. On the other hand, no relationship was found between supportive principal behavior and student and curriculum centered teaching as perceived by teachers.