Örgüt kültürünün örgütsel adalet algısına etkisinde etik ilkelere ilişkin algıların aracılık rolü
The effect of culture on the perception of organizational justice: The mediating role of perceptions of ethical principles
- Tez No: 436006
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Örgütsel adalet algısının, örgütsel bağlılık, iş tatmini, örgütsel vatandaşlık davranışı, işten ayrılma niyeti ve performans gibi birçok örgütsel değişkenle güçlü bir ilişkisi söz konusudur. Adalet algısının oluşmasında etken olan faktörlerin anlaşılması örgütsel değişkenlerin iyi yönetilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada örgütsel adalet algısının öncelleri olan etik ilkler algısının ve örgüt kültürünün, örgütsel adalet algısına olan etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında Ankara'da bulunan üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde görev alan 406 akademik personelden toplanan veriler analiz edilmiştir. Veriler anket tekniği ile toplanmış ve demografik değişkenlerin dağılımı frekans analizi, ölçeklerin geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi, değişkenler arası ilişkiler korelasyon analizi, örgütsel değişkenlerin birbirini yordama gücü ise regresyon analizi ile test edilmiştir. Çalışma sonucunda örgüt kültürü ve akademisyenlerin etik ilkeler algısının, örgütsel adaletin yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca etik ilkeler algısının, örgüt kültürü ve örgütsel adalet algısı arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The perception of organizational justice has a strong correlation with many variables such as commitment, job satisfaction, organizational citizenship, intention to leave and organizational performance. Understanding the factors that have an impact perception of justice is important for the better management of organizational variables. This study has examined the effects of the ethical principles and organizational culture on the perception of organizational justice. Within scope of the study, the data collected from the 406 academic personnel at the Faculty of Economics and Administrative Sciences in Ankara were analyzed. The data were collected by questionnaire. A frequency analysis is conducted for the distribution of demographic variables, then confirmatory factor analysis is conducted for testing scale reliability; correlation and regression analyses are applied for testing the relationship and predictive power respectively. As a result of the study, organizational culture and academicians' ethics principles have been identified as predictors of organizational justice. In addition, academicians' ethics principles have a partial mediation effect on relationship of organizational justice and organizational culture.