Ursodeoksikolik asit'in insan periferal kan lenfositlerindeki in vitro genotoksik etkisi
The in vitro genotoxic effects of ursodeoxycholic acid on human peripheral blood lymphocytes
- Tez No: 436013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL BUDAK-DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Ursodeoksikolik asitin, insan periferal kan lenfositlerindeki in vitro sitotoksik ve genotoksik etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilacın, 10, 50 ve 100 μg/mL konsantrasyonları hazırlanmıştır. Hazırlanan konsantrasyonlarda, sitotoksik etkiyi ve kromozom anomalilerini saptamak için in vitro kromozom aberasyon testi yapılmıştır. Hücreler, ilacın belirlenen konsantrasyonları ile 24 ve 48 saat süresince muamele edilmiştir. Kromozomlarda oluşan anomaliler SPSS istatistik programında, ONE WAY ANOVA (Post Hoc Analiz-LSD Test) testi ile analiz edilmiştir. Yapılan istatistik analizine göre, uygulanan konsantrasyonların, hücrelerde mitotik indeks değerlerini düşürmediği ve kromozom anomalilerini kontrole göre önemli derecede artırmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucuna göre, Ursodeoksikolik asitin genotoksik ve sitotoksik etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the potential in vitro genotoxic effects of ursodeoxycholic acid on human peripheral blood lymphocytes. Its was prepared with 10, 50 ve 100 μg/mL concentrations. In the prepared concentrations, construction of cell cultures in vitro chromosome aberration test was done to detect chromosomal abnormalities. Concentrations were treated at 24 and 48 hours. Chromosome abnormalities were analyzed with ONE WAY ANOVA (Post Hoc Analysis-LSD Test) test in the SPSS statistics program. According to the analyses contorted, it was found that the applied concentrations did not induce the mitotic index values in cells or did not increase chromosome anomolies significantly compared to the control. As a result, ursodeoxycholic acid was found on human peripheral blood lymphocytes that had no the genotoxic effect and the cytotoxic effect.