Yapı kimyasalları sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety practice in construction chemicals industry
  1. Tez No: 436014
  2. Yazar: KORAY BUHURCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT BATTALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının temel amacı; iş kazaları ve meslek hastalıklarından çalışanları korumak, daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamak, üretim güvenliğini sağlayarak verimi artırmak ve işletme güvenliğini sağlamaktır. Tehlikeli kimyasal maddelerin sanayi içerisinde iş sağlığı ve güvenliği tehlikeleri önemli boyutlardadır. Risk değerlendirme çalışanların korunması, iş devamlılığı ve yasal uyum için oldukça önemli bir basamaktır. Bu çalışmada, İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yapı kimyasalları sektörüne genel bir bakış açısı ile değerlendirmeler yapılmıştır. Bu tez çalışmasında sektör kapsamındaki örnek bir işletme iş sağlığı ve güvenliği yönünden iki farklı risk analiz yöntemine göre genel olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda işletmenin farklı derecelerde birçok risk ile karşı karşıya bulunulduğu görülmektedir. Kimyasal maddelerle çalışmalar dışında işletme içerisinde yangınla mücadele ve hijyen açısından yönetmeliklere göre yetersiz önlemler alınmış olması olumsuz etkenler olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca sektörde kullanılan kimyasal maddelerin Malzeme Güvenlik Bilgi Formları (MSDS )göz önüne alındığında farklı tür meslek hastalıklarının önemli birer risk faktörü olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aims of the Occupational Health and Safety; to protect the employees from occupational accidents and occupational diseases, to provide employees healthier conditions, to increase capacity with providing product safety and to provide working safety. The hazard dimension of chemical materials in industry about Occupational Health and Safety is very important. A risk assessment is an important step in protecting your worker and your business continuities, as well as complying with the law. In this study it conducted a study in Occupational Health and Safety within the scope of the construction chemicals industry. This thesis work in a factory sector examples were evaluated according to two different methods of risk analysis. The operating result of the evaluation is seen to varying degrees claimed faced with many risks. Except for working with chemicals, in business and has inadequate fire-fighting measures in accordance with the regulations in terms of hygiene. This was seen as negative factors. Also MSDS forms of chemicals used in industry as a risk factor. Therefore, it is determined to be an important risk factor for different types of occupational diseases.