Adana'daki iki koruma alanının memeli faunası: Akyatan yaban hayatı geliştirme sahası (Karataş) ve Halep çamlığı (Yumurtalık)
Mammalian fauna of two protecting areas in Adana province: Akyatan (Karataş) nature reserve and Aleppo pine forest (Yumurtalik)
- Tez No: 436012
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Adana ilindeki iki koruma alanının (Akyatan ve Halep Çamlığı) memeli faunası araştırılmıştır. Araştırma sırasında hayvanların bir kısmı doğrudan gözlenmiş, bir kısmı ise ayak izi, dışkı, yuva takibi ve baykuş peletlerinin analizi gibi dolaylı yoldan tespit edilmiştir. Ayrıca 23 ayrı noktaya kurulan üç fotokapandan elde edilen görüntülerden yararlanılmıştır. Memeli türlerinden küçük boyutlu olanları tel ve canlı (Schermann) kapanlar kullanılarak yakalanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda: Erinaceus concolor, Crocidura suaveolens, Lepus europaeus, Apodemus flavicollis, Mus macedonicus, Rattus rattus, Meriones tristrami, Hystrix indica, Canis aureus, Vulpes vulpes, Martes foina, Meles meles, Felis silvestris, Felis chaus, Herpestes ichneumon ve Sus scrofa olmak üzere 16 memeli türünün alanda doğal olarak yayılış gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak alanların memeli faunası güncellenmiş ve alan koruma statülerinin devam ettirilmesinin önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the mammalian fauna of the two protected areas (Akyatan Nature Reserve and Aleppo Pine Forest) in Adana Province were investigated. Some animals were directly observed, some others were determined by the indirect methods such as footprints, feces, nesting holes, and owl pellets. Additionally, three photo-traps, set on 23 localities, were used. Some specimens from small sized mammals were captured by wire traps and living (Schermann) traps. As a result of the study, it was determined that a total of 16 mammal species, i.e. Erinaceus concolor, Crocidura suaveolens, Lepus europaeus, Apodemus flavicollis, Mus macedonicus, Rattus rattus, Meriones tristrami, Hystrix indica, Canis aureus, Vulpes vulpes, Martes foina, Meles meles, Felis silvestris, Felis chaus, Herpestes ichneumon, and Sus scrofa which distributed naturally in the areas.