Comparative analysis and best practices for Tivibu web & Digiturk Play
Tivibu web & Digiturk Play için karşılaştırmalı analiz ve en iyi uygulama yöntemleri
  1. Tez No: 436030
  2. Yazar: YAVUZ SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüz Telekom dünyasında ses üzerinden gelir imkanları daha az maliyetli hatta maliyetsiz çözümler nedeni ile gün geçtikce daralmaktadır. Operatörler abonelerini tutmak ve gelirlerini korumak için ses iletimi dışında da hizmetler sunmak zorundadırlar. Büyük operatörlerin ses iletimi dışında tercih ettikleri diğer bir hizmet türü televizyon / eğlence servisleridir. Bu servis türünde aboneler operatör altyapısını kullanarak kaliteli içeriğe internetin olduğu her yerden ve desteklenen tüm cihazlardan erişebilirler. Operatörler bu servis türünde hem peryodik abonelik ücreti hem de özel içeriklerin tek başına satılması ile gelir sağlarlar. Ülkemizde bu tür servis sağlayan iki büyük operatör vardır, bunlar TTNET'in sahip olduğu Tivibu servisi ve Digiturk'tur. Bu çalışmanın amacı Web TV çözümleri için en üstün yöntemleri ortaya koymaktır. Bunu yaparken bu iki Web TV çözümü teknolojileri, güvenlik seviyeleri gibi konulara göre karşılaştırılmış, olumsuz ve olumlu yanları değerlendirilerek olumsuz yanları için çözüm önerileri sunulmuştur. Bu kapsamda her iki servis gerçek aboneler ile test edilmiş, bu testlerin sonucuna göre tespitler yapılmış, son olarak bu tespitlere göre iki servis arasında bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, voice-based revenue for telecom operators is decreasing because of low-cost or free voice based solutions. Operators have to provide new valuable services beside voice based services to keep their subscribers and revenue. Another type of service that is preferred by operators is television and entertainment service. Subscribers can reach good-quality content through infrastructure of the operator online with all types of supported devices such as, tablets or smart phones. Operators profit from renting exclusive contents and periodic subscription fees for this type of service. There are two major operators that provide such services in our country, TTNET's Tivibu and Digiturk. The purpose of this study is to offer best practices for Web TV solutions. This is done by examining and comparing topics such as streaming technologies and levels of security; revealing positive and negative aspects of the solutions, and suggesting solutions for negative aspects of both solutions. In this context, these two services were tested with real service subscribers, assessment was done based on the results of the tests and an evaluation of the services according to the assessments was done.